Przy drogach masowo wycięte drzewa. Krajobraz gminy zmienia się

Jeżdżąc po drogach w naszej gminie nie można nie zauważyć zmasowanego widoku wyciętych drzew, które wcześniej przy nich stały. Krajobraz gminy zmienia się.

Drogi łączące poszczególne wsie w naszej gminie czy dojazdowe do naszego miasta. Piękne, stare, często z alejami drzew, które w zależności od pory roku nadawały charakter tym miejscom. Te same piękne aleje w wypadkach wichur czy zmasowanych opadów bywały złowrogie zrzucając z siebie słabsze gałęzie czy w ogóle w całości waląc się na drogę, co było dużym zagrożeniem dla uczęszczających je w danym momencie. Często były to stare drzewostany, które niejedno widziały i gdyby mogły mówić, powiedziały by nam wiele o historii naszych ziem. Wszystko to o czym pisze, na naszych oczach przechodzi w niebyt, dostając wzamian puste przestrzenie na wielu odcinkach. Krajobraz naszego lokalnego terenu diametralnie zmienia się.

Jeżdżąc po drogach w naszej gminie nie można nie zauważyć zmasowanego widoku wyciętych drzew, które wcześniej przy nich stały. Proceder o którym piszę nasilił się po ostatniej wichurze, która nawiedziła m.in naszą gminę, choć w niektórych częściach jak np. przy drodze na Piotrowice wszystko zaczęło się dużo wcześniej. Duże, często zdrowe drzewa znikały po kolei. O ich ilości świadczą dziś tylko wystające jeszcze pnie – jako ostatni niemi świadkowie tego, co się dokonało.

Abstrahując od zasadności tych decyzji, które były podyktowane być może względami bezpieczeństwa, trzeba stanowczo zauważyć jak zmieniło się i zaburzyło to z czym żyliśmy od zawsze. Zamiast pięknych drzewnych alei mamy puste, niczym nieograniczone przestrzenie, które są całkiem nowym widokiem na naszym terytorium i nie zapowiada się, aby się to zmieniło.

Smutna to konstatacja, że wszystko to o czym piszę przeszło w niebyt i pozostaną nam tylko archiwalne zdjęcia, które przypomną jak kiedyś wyglądały te tereny. Wcześniej gdyby przyjechał do naszej gminy stary, były mieszkaniec, być może poznałby drogę do swojej wsi, domu. Dziś nie jest to takie oczywiste z prostego powodu. Pejzaż jaki zapamiętał nie istnieje.

foto: Wieści gminne

Marcin Burski

Redaktor Wieści Gminnych Jaworzyna Śląska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *