Przygotowania do procesji Bożego Ciała w wyjątkowych okolicznościach

Dziś 16 czerwca obchodzimy Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, bardziej znanej jako Boże Ciało. Zawsze podczas wspomnianej uroczystości nasi mieszkańcy manifestowali swoją wiarę na ulicach miasta. W tym roku uroczystość odbędzie się na terenie placu jaworzyńskiego kościoła. Wczoraj mieszkańcy przygotowywali poszczególne ołtarze na placu kościelnym

Boże Ciało jest to jedno z najważniejszych świąt katolickich, w czasie którego wierni wyznają wiarę w obecność Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. Po liturgii eucharystycznej następuje procesja do czterech ołtarzy. Przy każdym z nich odmawia się modlitwy i czyta ewangelię. Na zakończenie procesji kapłan udziela wiernym błogosławieństwa. Boże Ciało to święto ruchome, które przypada zawsze 60 dni po Wielkanocy. W naszym mieście precesje ku czci tego święta przechodzą wymiennie co dwa lata różnymi stronami miasta. W tym roku kondukt miał przejść ulicami Wolności, Ogrodowej i Słowackiego. Ze względu na trwające remonty drogowe po dwóch stronach miasta jednocześnie, uroczystość przeprowadzona będzie tylko w obrębie placu kościelnego.

Wczoraj w godzinach popołudniowych mieszkańcy z ulic Westerplatte, Ogrodowej, Słowackiego, Ceglanej, Wolności i Mickiewicza z racji, że nie mieli okazji organizowania budowy ołtarzy w stałych punktach miasta, poczynili to na placu kościelnym, gdzie dziś odbędzie się uroczystość.

To piękna tradycja, która pokazuje w bardzo wymowny sposób jak ważne jest dla nas przywiązanie do wiary, co we współczesnym świecie nie jest to tak oczywiste. Nasza wspólnota opiera się jednak skutecznie tym niebezpiecznym trendom

Cała dzisiejsza uroczystość odbędzie się w obrębie naszego parafialnego kościoła, gdzie w poszczególnych częściach placu zbudowano prowizoryczne ołtarze, gdzie będą odbywać się poszczególne obrzędy.

Marcin Burski

Redaktor Wieści Gminnych Jaworzyna Śląska

Dodaj komentarz