Regał na znicze stanął na jaworzyńskim cmentarzu

Na jaworzyńskim cmentarzu stanął długo wyczekiwany regał na znicze, gdzie można wymieniać wkłady wielokrotnego użytku.

Pamięć o zmarłych w naszej kulturze mimo narastającego egoizmu i orientowania się wyłącznie na siebie jest ciągle żywa, co cieszy. Wspomniana pamięć w pierwszej kolejności wyraża się w dbałości o nagrobki swoich bliskich na cmentarzu, co daje możliwości do upiększania czy zapalenie przysłowiowego znicza. I właśnie ku takim postawom wyszedł na przeciw postawiony nie dawno regał na znicze na naszym cmentarzu. Na wspomniany regał możemy oddać znicze wielkokrotnego użytku z których nie korzystamy a ktoś inny może ich jeszcze użyć do własnych potrzeb. W naszym najbliższym otoczeniu mamy już do czynienia z takimi regałami m.in w Żarowie czy Strzegomiu, teraz przyszła kolej na nas.

Regał na znicze powstał z inicjatywy radnego Wojciecha Syntyrza, który jakiś czas temu zasygnalizował jego potrzebę. Zakreślił pomysł i wytłumaczył korzyści z tego płynące, co dodatkowo pomagało w zrozumieniu tej inicjatywy. Jak wspomniał: „O szafce rozmawiałem z prezesem ZUK już w marcu tamtego roku jednak ten temat został odłożony ze względu na rozpoczynającą się wówczas pandemię koronawirusa”.

Regał w końcu stanął i już pierwszego dnia jego bytności można było wymienić na nim wkłady na znicze co pokazuje, że inicjatywa była potrzebna a ludzie chętnie z niej korzystają i rozumieją jej potrzebę. Należy ufać, że pomysł na stałe wpisze w nasz krajobraz i zniczy do wymiany będzie coraz więcej. Jest to również dobry czas, aby pomyśleć także o innych nekropoliach w naszej gminie, gdzie pomysł mógłby się przyjąć.

Marcin Burski

Redaktor Wieści Gminnych Jaworzyna Śląska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *