Remont zabytkowego muru w Starym Jaworowie

Trwa remont zabytkowego muru okalającego kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Starym Jaworowie.

Nasza Gmina obfituje w różnego rodzaje zabytki. Wiele z naszych wsi ma rodowód piastowski i należy do jednych z najstarszych na Dolnym Śląsku. Zabytki mają jednak to do siebie, że aby były w dobrej kondycji i przypominały nam o swojej przeszłości potrzebują co jakiś czas konserwacji.

W Starym Jaworowie trwa remont zabytkowego, kamiennego muru, który okala kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP. Budowę kościoła datuje się na koniec XII w. W przeszłości w obrębie muru istniał także cmentarz.

Z prac jakie aktualnie trwają wynika, że kamienny mur jest w kontrolowany sposób rozbierany, by później mógł zostać wzmocniony i ustawiony w pierwotnym założeniu. Warto tutaj dodać, że mur faktycznie wymagał interwencji, ponieważ groziło mu nagłe zawalenie.

Każdy remont zabytku w Gminie cieszy, ponieważ ocalamy od zniszczeń to, co nas określa i daje poczucie ciągłości z przeszłością. Renowacja muru przeprowadzana jest przez Parafię w Milikowicach. Kościół w Starym Jaworowie jest jej filią.

Marcin Burski

Foto: Wieści Gminne

Marcin Burski

Redaktor Wieści Gminnych Jaworzyna Śląska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *