Seniorzy zagrożeni nie tylko przez wirusa

Fundacja Przyszłość Pokoleń przesłała do redakcji Wieści artykuł na temat bezpieczeństwa seniorów w dobie epidemii koronawirusa. Tekst nie traktuje bezpośrednio o wirusie, ale o wszelkiego rodzaju naciągaczach i oszustach, którzy wykorzystują ten szczególny czas.

Czasy zarazy nie są łaskawe dla najstarszych Polaków. Oprócz faktu, że to właśnie seniorzy są osobami najbardziej zagrożonymi ciężkim przebiegiem choroby COVID-19, również na nich skupia się wiele niebezpieczeństw powodowanych przez osoby nieuczciwe. Czas pandemii bowiem to czas wzmożonej aktywności wszelkiej maści oszustów i naciągaczy.

Zgodnie z danymi Komendy Głównej Policji, w minionym roku 5289 starszych osób straciło w wyniku przestępstw popełnionych na tzw. „legendę” blisko 86 milionów złotych! Legendy te to znane już sposoby oszustwa metodą „na wnuczka”, ale również ich liczne modyfikacje. Oprócz podszywania się pod najbliższych lub różnej maści służby, oszuści coraz częściej podszywają się pod osoby lub instytucje… walczące z pandemią.

Izolacja domowa i rzadsze kontakty z bliskimi sprzyjają utracie uwagi i wpadnięcia w sidła zastawione przez oszusta. Przekonali się o tym m. in. seniorzy, którzy utracili majątek swojego życia po tym, jak zadzwoniła do nich osoba podająca się za pracownika służby zdrowia. Osoba ta poinformowała, że córka rozmówców leży w szpitalu chora na COVID-19 i konieczna jest specjalna, kosztowna szczepionka sprowadzana ze Stanów Zjednoczonych. Seniorzy, którzy odebrali taki telefon, nie zweryfikowali tej nowiny i przekazali mężczyźnie, który niedługo potem pojawił się w progu ich drzwi, kilkanaście tysięcy złotych. O tym, że zostali oszukani, zorientowali się dopiero kilka godzin później.

Ostatni rok przyniósł niestety wiele podobnych historii. Dużo z nich nie zostało zapisanych w statystykach policyjnych, ponieważ nie wszystkie tego typu przestępstwa są zgłaszane organom ścigania. Najlepszym sposobem ochrony przed oszustwem jest zapobieganie. Policja i organizacje działające na rzecz seniorów od lat powtarzają – weryfikujmy informacje które do nas docierają i stosujmy zasadę „ograniczonego zaufania” do obcych.

Jakub Nyziak
Fundacja Przyszłość Pokoleń

Marcin Burski

Redaktor Wieści Gminnych Jaworzyna Śląska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *