Skromnie, ale godnie. OSP Pasieczna z piękną rocznicą

9 maja w kościele pw. MB Królowej Polski w Pasiecznej odbyły się obchody Dnia Strażaka i 75 rocznicy powołania do życia OSP Pasieczna.

OSP Pasieczna obchodziła w tym roku swoje okrągłe święto powołania do życia. Najpierw 28.01.1946 r. powołano Straż Ogniową w Pasiecznej i 3.03.1946 powołania Ochotniczej Straży Pożarnej w Pasiecznej. Mimo, że taka rocznica wymagałaby specjalnej oprawy, musiano z tego zrezygnować co ma oczywisty związek z epidemią covid-19. Jak napisano: „W roku bieżącym wszystkie uroczystości strażackie odbywały się w całym kraju, z tym, że miały one charakter uroczystości wewnętrznej. Decyzją Zarządu naszej OSP w dniu 9 maja o godz. 9-tej w kościele pw. MB Królowej Polski odbyła się uroczysta msza św. w intencji strażaków i ich rodzin.”

Mszę św. celebrował Proboszcz Parafii w Jaworzynie Śląskiej ks. Arkadiusz Chwastyk, który w uroczysty sposób wypowiedział się na temat pracy naszej lokalnej braci strażackiej. Złożył również życzenia z okazji ich święta i rocznicy jaką obchodzili. Druh Tadeusz Cymerys przedstawił całą historię OSP Pasieczna. Stwierdził również: „Podsumowując, okazuje się, że nie ominęły naszą wieś nieszczęścia, powodzie, huragany, pożary, ale było też wiele działań kulturalno-oświatowych, szkoleniowych i pomocowych. Poprzez całe 75. lecie działalność straży przewija się w strukturach administracyjnych, społecznych, i kulturalnych wsi i gminy.”

Naszym druhom składam najserdeczniejsze życzenia z okazji ich święta i rocznicy. Przez tyle lat uratowali nie jedno ludzkie życie. Życzę im, aby takich sposobności było jak najmniej, ponieważ za każdym takim razem narażają również swoje życie.

info, foto: OSP Pasieczna

Marcin Burski

Redaktor Wieści Gminnych Jaworzyna Śląska

Dodaj komentarz