Sprzątanie apelami?

Grupa rodziców dzieci uczęszczających do Przedszkola Samorządowego w Jaworzynie Śląskiej jakiś czas temu wystosowała petycję do Burmistrza w sprawie nieczystości po psach w okolicy placówki. Odpowiedź włodarza gminy daje obraz aktualnego kursu polityki naszego samorządu w tej kwestii. Sprawa może wydawać się błaha i śmieszna, nie zmienia to jednak faktu, że jest ona mocno widoczna w naszym otoczeniu, co wzbudza opór naszych mieszkańców.

Jakiś czas temu na stronie Wieści Gminnych opublikowałem artykuł na temat ogólnie pojętego porządku i czystości w naszej gminie. Pisałem tam również jak do tej sprawy odnosi się Urząd Miejski i jakie konsekwencje wynikają z tego faktu. Z artykułem można zapoznać się TUTAJ. Sprawa jak zobaczymy poniżej wydaje się być nadal paląca co wcale nie oznacza, że nasz samorząd chce w tym aktywnie uczestniczyć.

Po wzmożonym zimowym okresie, kiedy natura zaczyna budzić się do życia widać coraz więcej mankamentów naszego otoczenia, które wcześniej była przykryta pod szarością i śniegiem. Zwykły spacer ulicami miasta może okazać się przykrym doświadczeniem. Z jednej strony rewitalizujemy kolejne części miasta, z drugiej strony to co jest nowe i powinno cieszyć oko staje się obrazem brakiem szacunku dla mieszkańców i pieniędzy publicznych przyznanych na konkretne remonty.

3 marca 2023 do Urzędu Miejskiego wpłynęła petycja grupy rodziców dzieci uczęszczających do Przedszkola Samorządowego w Jaworzynie Śląskiej. Dotyczyła ona braku zainteresowania czystością w okolicy placówki przy ulicy Mickiewicza i zamontowania w pobliżu przedszkola dystrybutora na worki na odchody zwierzęce. Wskazana petycja przed złożeniem do urzędu była ogólnie dostępna dla rodziców w przedszkolu i każdy chętny miał możliwość do podpisania się pod jej treścią.

Odpowiedź burmistrza z którą można zapoznać się na drzwiach do przedszkola, mimo że odnosząca się tylko do problemu przy ulicy Mickiewicza pokazała szerszy kontekst sprawy i aktualny kurs naszego samorządu w tej sprawie. Burmistrz w odpowiedzi zakomunikował, że po remoncie przy wskazanej ulicy będzie kosz na nieczystości po naszych pupilach bez dodatkowego dystrybutora na worki jaki wcześniej był normalną praktyką. Według burmistrza podyktowane jest to m.in wcześniejszymi rzekomymi kradzieżami worków przez mieszkańców. Jednocześnie burmistrz ma zamiar prowadzić zmasowaną kampanię edukacyjną mieszkańców dotyczącą sprzątania po swoich psach. Z całością odpowiedzi można zapoznać się poniżej.

Abstrahując od zasadności polityki jaką chce iść burmistrz w tej sprawie, czy doczekaliśmy się zapowiadanej kampanii informacyjno – edukacyjnej ze strony urzędu? Od dłuższego czasu na kilku płotach w górnej części ulicy Kościuszki w Jaworzynie Śląskiej powieszone są kartki z informacją o sprzątaniu po swoim psie. Jest to oddolna inicjatywa mieszkańców, lub mieszkańca, co w moim przekonaniu jest gestem rozpaczy na to zjawisko i braku zainteresowania ze strony gminy jeżeli chodzi o sprzątanie. Jedyne co do tej pory zostało zrobione ze strony urzędu to publikacja na stronie urzędu opisywanego plakatu i przyłączenie się do apelu.

W każdej społeczności mamy ludzi kulturalnych i odpowiedzialnych, ale także beztroskich, którzy nie odczuwają potrzeby dostosowywania się do ogólnie pojętych norm społecznych. Gmina w poczuciu odpowiedzialności za całość wspólnoty powinna to równoważyć i niwelować niedostatki tych drugich choćby sprzątaniem nieczystości. Póki co wychodzi na to, że gmina nie chce odnosić się konkretnie do sprawy na zasadzie ” nie sprzątacie, to macie brudno”. Miejmy nadzieje, że coś poprawi się w tej kwestii, jeżeli nie ze strony urzędu i burmistrza, to naszych mieszkańców, gdzie znajdzie się więcej tych porządnych i odpowiedzialnych.

Marcin Burski

Redaktor Wieści Gminnych Jaworzyna Śląska