Staw zapomnienia w Piotrowicach

Do redakcji Wieści odezwali się mieszkańcy Piotrowic Świdnickich, którzy chcieli podzielić się ze mną swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi małego stawu w tej wsi.

W Piotrowicach Świdnickich przy drodze prowadzącej w kierunku Nowic znajduje się stary zapomniany staw, który od dawna nie przypomina siebie z lat świetności, co jest wynikiem wieloletnich zaniedbań, które spychają go coraz bardziej na tory kompletniej nieprzydawalności.

Wspomniane miejsce kiedyś oprócz tego, że było stawem, które obsługiwało w wodę tamtejszą Ochotniczą Straż Pożarną, było również wdzięcznym miejscem spotkań mieszkańców Piotrowic, którzy chętnie nawiedzali ten teren. Dziś to miejsce całkowicie zapomniane, zachaszczone, gdzie dopiero po ostatnich deszczach można powiedzieć, że jest tam woda. Były podejmowane prace z inicjatywy mieszkańców, którzy udrażniali kanał doprowadzający wodę do stawu. Praca ta choć potrzebna wciąż jednak nie wyczerpuje wszystkich bolączek z jakimi mamy tam do czynienia.

Według pamięci mieszkańców ostatnie kompleksowe prace w tym miejscu było prowadzone na początku lat 90-tych, kiedy to odkrywano dno z mułu i poszerzano zasięg skarp. Od tamtej pory jest to miejsce, które rządzi się swoimi prawami natury coraz bardziej odstając od pierwotnego przeznaczenia.

Przykład coraz częstszej dyskusji na temat zasobów i magazynowania wody, która podejmowana jest nieśmiało również przez naszą gminę, powinna być przyczynkiem do ponownego zagospodarowania tego miejsca i na powrót oddania go mieszkańcom do użytku. Teren na jakim jest staw, jest terenem gminnym co dodatkowo pokazuje potrzebę zainteresowania ze strony władz, które do tej pory bagatelizowały sprawę i udawały, że temat nie funkcjonuje.

Trzeba mieć nadzieję, że gmina zainterweniuje w końcu w tej sprawie i odda na powrót to, co jest dobrem tej wsi. Mieszkańcy Piotrowic cały czas czekają na rozwiązanie tej kwestii samemu próbując działać przy tym terenie. Są to jednak wysiłki jednak zbyt małe, co wiąże się z możliwościami mieszkańców. Piękno i zasadnicze przeznaczenie stawu jest warte wszelkich prac jakie są tam potrzebne.

info od mieszkańców
foto: Wieści Gminne

Marcin Burski

Redaktor Wieści Gminnych Jaworzyna Śląska

Dodaj komentarz