Strategia na ulicy Pocztowej

Ulica Pocztowa w Jaworzynie Śląskiej mimo, że mała i senna jest ważną, strategiczną ulicą w naszym mieście, której stan jest daleki od pożądanego.

To że ze stanem naszego miasta i gminy nie jest tak jakbyśmy chcieli, wiemy bez specjalnego pokazywania. Jest wiele przykładów, aby podeprzeć tą tezę. To co widoczne jest normowane. Mniej widoczne, na uboczu – lekceważone i bagatelizowane. To stała praktyka, z jaką się borykamy. Ulica ta jest świetnym tego przykładem.

Ulica Pocztowa w Jaworzynie Śląskiej mimo, że mała i senna jest ważną, strategiczną ulicą w naszym mieście, której stan jest daleki od pożądanego. Erozja nawierzchni drogowej i dziury to standard jadąc tym terenem. Dochodzą do tego problemy z parkowaniem samochodów. Parkując je wzdłuż drogi, jadące samochody nie mają możliwości swobodnego mijania się. Ustawione są one dodatkowo tuż przy skręcie z głównej ulicy 1-go Maja, co było pokazywane często jako potencjalnie duże zagrożenie drogowe. Należy tutaj dodać, że parkowanie w ten sposób to nie brak wyobraźni i złośliwość tylko często konieczność wynikająca z wcześniej wykazanych braków miejsc parkingowych.

Na ulicy Pocztowej mamy również do czynienia z absurdem. Był on podnoszony przez radnego Marcina Kantora, który niestety bezskutecznie apelował o unormowanie tej sprawy. Chodzi o przeniesienie zamontowanej tam latarni na środku wąskiego chodnika, co uniemożliwia swobodne przejście na tak niebezpiecznej ulicy. Jeżeli dodamy do tego, że często wzdłuż tego chodnika ustawione są samochody, przechodniom pozostaje przejść ten odcinek środkiem drogi.

Podnoszenie stanu ulicy Pocztowej ma większe podglebie niż tylko wykazywanie dziur w drodze. Wszyscy doskonale widzimy, szczególnie z perspektywy Nowego Jaworowa i ulicy 1-go Maja, jak szybko i prężnie rozwija się w tym terenie budownictwo jednorodzinne. Powstają nowe ulice, wykupowane są kolejne działki. Dojazd od strony Świdnicy i „‚naszego okienka na świat” – ulicy 1-go Maja do tych miejsc przebiega tylko przez opisywaną ulicę Pocztową. Stąd natężenie i częste problemy przejazdowe. Wszystko wskazuje na to, że tendencja rozbudowywania się w tym obszarze będzie rosnąca, przepustowość i wygląd ulicy Pocztowej stoi w miejscu. Wydaje się, że remont i przystosowanie tego odcinka jest obowiązkiem i palącą sprawą, jeżeli poważnie bierze się pod uwagę mieszkających tam ludzi i posiadaczy domów jednorodzinnych, którzy jeżdżą tą ulicą.

Ulica Pocztowa w zamierzeniu mała i senna, gdzie kiedyś życie toczyło się swoim torem, dziś przechodzi swój renesans użytkowania w negatywnym tego słowa znaczeniu. Czy ktoś pochyli się nad przyszłością tego miejsca i unormuje sprawy, które na pozór wydają się błahe, ale są bardzo ważne i palące? Widać to szczególnie jeżeli spojrzymy na ten teren strategicznie i dotrze do nas, że bagatelizowany problem może urosnąć do niepożądanych rozmiarów i rozwiązanie go może być dużo trudniejsze.

Foto: Wieści Gminne

Marcin Burski

Redaktor Wieści Gminnych Jaworzyna Śląska

3 myśli na temat “Strategia na ulicy Pocztowej

 • 20 kwietnia, 2021 o 2:20 pm
  Permalink

  Najniebezpieczniejsze jest wyjeżdżanie z ulicy Pocztowej, ponieważ z prawej strony auta zaparkowane przy poczcie zasłaniają prawą stronę drogi, a z lewej strony auta parujace pod sklepem zasłaniają lewą stronę drogi. Często wyjeżdża sie wtedy na ślepo licząc, że inne auto nie jedzie zbyt szybko…

  Odpowiedz
  • 26 kwietnia, 2021 o 6:07 am
   Permalink

   Tak naprawdę największym problemem są auta parkujące praktycznie na pasach… Parkują tam osoby, które przyjeżdżają na pocztę „na chwilę”… wówczas zarówno wyjeżdżający jak i wjeżdżający na Pocztową mają problem…
   Co do aut parkujących stricte pod pocztą lub sklepem nie zdarzyło się aby zasłaniały mi wyjazd z pocztowej, trochę umiejętności jako kierowca jest wystarczające aby sobie z tym zadaniem poradzić 🙂

   Odpowiedz
 • 20 kwietnia, 2021 o 6:38 pm
  Permalink

  Uważam że największym problemem Jaworzyny są miejsca parkingowe zaczynając od poczty przez stację i wokoło po urząd Karolinę i dalej

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *