Szybka kolej w naszej gminie?

Jesteśmy po pierwszej fazie konsultacji społecznych w sprawie budowy szybkiej kolei, która łączyłaby nas z Warszawą i Centralnym Portem Komunikacyjnym.

Szybka kolej to jedna z zapowiedzi rządowych, która ma pomóc w szybszym rozwoju naszego kraju. Mowa tu o trasach kolejowych, które mogą nas przenieść w różne części Polski w bardzo szybkim tempie. Według zapowiedzi pociągi pasażerskie miałyby kursować z prędkością 250 km/h, towarowe zaś 160 km/h. Trasa do Warszawy przy takim założeniu trwała by tylko 2,5 godziny.

Aktualnie jesteśmy po pierwszej fazie konsultacji społecznych, w trakcie których przedstawiono wariant trasy, który na trasie z Żarowa do Świdnicy omijałby nasze miasto jadąc dalej zakosami gminnymi ku Świdnicy. Druga faza konsultacji uwzględniająca wnoszone ewentualne postulaty zaplanowana jest na pierwszy kwartał 2022.

Jak rozwiąże się kwestia szybkiej kolei i jak wpłynie to na kształt naszej gminy? Pytanie póki co zostaje otwarte. Aktualny scenariusz trasy daje jednak spore pole do uwag i ewentualnych zagrożeń płynących z niego.

Marcin Burski

Redaktor Wieści Gminnych Jaworzyna Śląska

Dodaj komentarz