„Toczą się dwa postępowania administracyjne” – mieszkanka zapytała o wysypaną frezowinę na „Drodze węglowej”

9 czerwca 2022 na sesji Rady Miejskiej został odczytany list mieszkanki naszego miasta do rady miejskiej, w którym pytała o szkodliwą frezowinę, jaka została wysypana m.in na „drodze węglowej” po remoncie drogi Jaworzyna Śląska – Bolesławice. Jest odpowiedź wiceburmistrz w w tej sprawie.

Duży natłok informacyjny jaki serwuje nam współczesny świat pomaga często, aby zapomnieć o tym czym żyliśmy dzień wcześniej i co nas oburzało, lub interesowało w danej sprawie. W tego typu mechanizmy „inwestuje” często władza, która liczy, że jakiekolwiek sprzeciwy, wytknięcie nieprawidłowości to tylko stan przejściowy, który jak szybko się pojawia, tak szybko zniknie i będzie można nad daną sprawą przejść do porządku dziennego bez uszczerbku wizerunkowego (bo o wizerunek często tylko chodzi).

Rok temu po zakończeniu prac remontowych na drodze Jaworzyna Śląska – Bolesławice na „Drodze węglowej” pojawiły się wielkie pryzmy zerwanego asfaltu ze wspomnianej drogi, które następnie zostały rozrzucone po całej polnej trasie. Opór w tej sprawie wśród mieszkańców gminy był i jak pokazuje ta sprawa jest ciągle duży. Składa się na to wiele czynników, które należałoby rozpatrywać każdy osobno, aby zrozumieć istotę sprawy. Mieszkańcy walczyli o tą kwestię na różnych polach m.in. rozwieszając plakaty zachęcające do jeszcze większego pokazania swojego niezadowolenia w formie dostępnej prawnie, czy informowania konkretnych organów o nieprawidłowościach do jakich mogło dojść podczas pozbywania się odpadów asfaltowych. Okazało się, że obawy jakie były artykułowane w tej sprawie nie były i nie są bezpodstawne.

Po wielu interwencjach mieszkańców w sprawie odpadów asfaltowych m.in na drodze węglowej Inspektorat Ochrony Środowiska zajął się opisywaną kwestią, o czym informowałem w wielu artykułach. W trakcie kontroli ustalono, że w opisywanej sprawie doszło do naruszeń przepisów związanych z gospodarką odpadami, i że Inspektorat podejmie działania zgodnie z posiadanymi kompetencjami.

9 czerwca 2022 na sesji Rady Miejskiej, kiedy zapewne myślano, że sprawa dawno poszła w zapomnienie, został odczytany list mieszkanki naszego miasta do rady miejskiej, w którym pytała o szkodliwą frezowinę, jaka została wysypana m.in na „drodze węglowej” po remoncie drogi Jaworzyna Śląska – Bolesławice i co dalej dzieje się ze wspomnianą sprawą, mając na uwadze brak zainteresowania Urzędu choćby w naprawieniu szkód jakie tam poczyniono. Poniżej można zapoznać się z całą treścią listu:

Na koniec czerwca mieszkanka otrzymała odpowiedź urzędu, sygnowaną przez wiceburmistrz, która wydaje się nie wyczerpywać tego o co pytała mieszkanka. Poniżej można zapoznać się z odpowiedzią urzędu:

Na uwagę zasługuje fakt, że urząd uporczywie nie chce powiedzieć czego dotyczą postępowania, co niej jest w żaden sposób tajemnicą. Dodatkowo stale utrzymują, że ich decyzje w tej sprawie były prawidłowe i skuteczne, co może pokazywać brak refleksji w tej kwestii.

Mieszkanka poprosiła, aby jej list i ewentualna odpowiedź na niego zostały opublikowane na stronie facebook Urzędu Miejskiego i gazecie wydawanej przez Urząd. Do tej pory próżno szukać treści w tej sprawie na wspomnianych nośnikach informacyjnych. Czy prośba mieszkanki zostanie spełniona i transparentność jaką powinien mienić się ta instytucja zostanie dotrzymana? Odpowiedź wydaje nasuwać się sama, ale mimo wszystko bądźmy dobrej myśli i wierzmy w dobre intencje burmistrza i urzędu.

Marcin Burski

Redaktor Wieści Gminnych Jaworzyna Śląska

Dodaj komentarz