Tomkowa pamięta. Cmentarz kolejny raz posprzątany

22 października (sobota) mieszkańcy wsi Tomkowa posprzątali poniemiecki cmentarz w Tomkowej. Jest to już trzecia odsłona akcji, która z dużym prawdopodobieństwem wpisała się już w rytm wsi.

Kolejny powrót na poniemiecki cmentarz w Tomkowej. Jego stan jeszcze trzy lata temu był bardzo niepokojący. Zapomnienie, dewastacja odcisnęły swoje piętno na tym miejscu. Trzeci rok sprzątania tego obszaru tuż przed Świętem Wszystkich Świętych pokazuje jednak, że można inaczej, lepiej co nie wątpliwe dobrze odbija się na wspomnianym cmentarzu i pamięci o ludziach, którzy tam spoczywają.

Czas przed świętem Wszystkich Świętych do czas kiedy mocniej myślimy o wszystkich tych którzy od nas odeszli. Wymiar pamięci i poszanowania grobów i zmarłych to przejaw naszego człowieczeństwa. 22 października mieszkańcy wsi Tomkowa posprzątali poniemiecki cmentarz w Tomkowej. Poprzednie dwie akcje odbywały się wraz z pomocą Stowarzyszenia Wspólnie dla Gminy Jaworzyna Śląska.

Mieszkańcami wsi Tomkowa zorganizowali się w tym roku sami i wykosili nagromadzoną zieleń, wysprzątali go z liści, poodsłaniał zapomniane tablice i pomniki. Wszystko w atmosferze szacunku i pamięci o zmarłych mieszkańcach tu spoczywających. Byli starsi i młodsi co pięknie wpisuje się w sztafetę pokoleniową, która uczy i daje drogowskaz na przyszłość dla tych, którzy przyjdą po nas.

Prace przy cmentarzu w Tomkowej można po raz kolejny zaliczyć do udanych, pokazujących, że istnieje w naszej gminie potencjał do oddolnej pracy. Był to również pokaz człowieczeństwa i pochylenia się nad istotą śmierci i szacunku do ludzi, którzy tam spoczywają. Cmentarz i dbanie o niego jest jednym z mierników naszego człowieczeństwa.

Marcin Burski

Redaktor Wieści Gminnych Jaworzyna Śląska