„Wejść w buty” osób nie poddających się. Uczniowie w Pastuchowie podczas pouczając warsztatów

W świecie mocnego kultu siły, zdobywania, pokazywania personalnej świetności są pozytywne znaki, które dają nadzieję, że mimo wszystko nasi najmłodsi będą rozumieć co to empatia, zrozumienie, pomoc i przede wszystkim szanowanie drugiego człowieka bez specjalnej pozy, tylko dlatego, że tak rozumieją.

Często narzekamy, żalimy się, denerwujemy, że coś nam nie wyszło, że mamy gorszy dzień, że być może nie wystarczy nam pieniędzy w tym roku na lepsze wakacje. Myślimy, że jest nam ciężko, że „wali się” świat. Nie czujemy wtedy jak dużo mamy, jak wiele jesteśmy w stanie zrobić bez drugiej osoby, że tak naprawdę żyjemy i mamy się dobrze. Prawdziwe zrozumienie przychodzi dopiero wtedy, kiedy dotknie nas coś, co krzyżuje nasze podstawowe funkcjonowanie (np. złamana noga). Możemy wtedy poczuć namiastkę tego co inni przeżywają na co dzień i muszą z tym żyć. Złamana noga to sprawa odwracalna, niepełnosprawność jest często stała. Nie chodzi tu o porównywanie się do innych, aby poczuć się lepiej, tylko zrozumienie dla drugiego człowieka i zastanowienie się, czy naprawdę jest mi tak ciężko.

W Szkole Podstawowej im. Świętego Mikołaja w Pastuchowie uczniowie uczestniczyli w warsztatach, które miały za zadanie pokazanie uczniom drugą stronę życia osób z dysfunkcjami i wczucia się w ich świat, który często jest na przekór niedogodnością, aby udowodnić sobie i innym, że osoba niepełnosprawna to taka sama osoba jak my i ma prawo do wszystkiego z czego korzysta każdy człowiek. Na stronie szkoły możemy przeczytać. „W ramach realizowanego w szkole ogólnopolskiego projektu edukacyjno – społecznego „Każdy inny – wszyscy równi” uczniowie uczestniczyli w zajęciach warsztatowych związanych z Międzynarodowym Dniem Osób z Niepełnosprawnościami. Przybliżone zostały im osiągnięcia znanych osób z różnymi niepełnosprawnościami, następnie wykonali gazetkę szkolną o tej tematyce. Ponadto nasi uczniowie wzięli udział w zorganizowanych warsztatach malowania bez użycia rąk. Wykonane prace sprawiły dużo radości i śmiechu, stanowiły ciekawe doświadczenie. Pamiętajmy każdego dnia, że niepełnosprawni są wśród nas i mają takie same potrzeby. Każdego człowieka traktujemy z szacunkiem!”

To budujące, że w świecie mocnego kultu siły, zdobywania, pokazywania personalnej świetności są pozytywne znaki, które dają nadzieję, że mimo wszystko nasi najmłodsi będą rozumieć co to empatia, zrozumienie, pomoc i przede wszystkim szanowanie drugiego człowieka bez specjalnej pozy, tylko dlatego, że tak rozumieją.

info, foto: Szkoła Podstawowa w Pastuchowie

Marcin Burski

Redaktor Wieści Gminnych Jaworzyna Śląska