Wiara i tradycja  ciągle żywa. Przygotowania do Bożego Ciała

Nasi mieszkańcy w Jaworzynie Śląskiej przy ulicach Westerplatte, Słowackiego i Wolności przygotowują się do jutrzejszej uroczystości Bożego Ciała.

Ten tekst jest dla mnie szczególnie ważny. Nie miałem jednak do tej pory okazji go napisać, ponieważ przez ostatnie dwa lata kiedy piszę Wieści Gminne sam byłem jednym z mieszkańców, który pomagał przy budowie specjalnego ołtarza na trasie konduktu z okazji uroczystości Bożego Ciała.

Boże Ciało jest to jedno z najważniejszych świąt katolickich, w czasie którego wierni wyznają wiarę w obecność Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. Po liturgii eucharystycznej następuje procesja do czterech ołtarzy. Przy każdym z nich odmawia się modlitwy i czyta ewangelię. Na zakończenie procesji kapłan udziela wiernym błogosławieństwa. Boże Ciało to święto ruchome, które przypada zawsze 60 dni po Wielkanocy. W naszym mieście precesje ku czci tego święta przechodzą wymiennie co dwa lata różnymi stronami miasta. W tym roku kondukt przejdzie ulicami Wolności, Ogrodowej i Słowackiego.

Na wstępie wspomniałem, że czytany tekst jest dla mnie szczególnie ważny, ponieważ w przygotowywaniu specjalnie skonstruowanych ołtarzy przez mieszkańców jest coś kończącego się, a w naszej społeczności jest to ciągle żywe. To wyraz pięknej tradycji, która od zawsze była kultywowana, jednak dzisiejsze czasy dość łatwo zapominają o tym, szczególnie w większych aglomeracjach.

Poszczególne części konstrukcji specjalnie zbudowanych ołtarzy są przechowywane przez cały czas u poszczególnych osób, aby kiedy przyjdzie odpowiedni moment złożyć je w jedno i zbudować piękny ołtarz. Cała inwencja, kształt, oprawa kwiatowa itd. to tylko i wyłącznie inicjatywa mieszkańców, którzy pragną pokazać i zamanifestować swoje przywiązanie do wiary i tradycji. Trzeba tu mocno podkreślić, że wszystko to podparte jest również specjalnymi składkami pieniężnymi na kwiaty itd. aby skonstruowany ołtarz prezentował się naprawdę pięknie.

Dziś, w przeddzień tego ważnego święta dla wszystkich katolików, nasi mieszkańcy w godzinach popołudniowych zgromadzili się, aby postawić te piękne konstrukcje. W tym roku w Jaworzynie Śląskiej ołtarze powstaną na ulicy Westerplatte, Słowackiego i dwa na ulicy Wolności.

Kiedy jeździłem i fotografowałem te chwile widziałem realne zaangażowanie i radość z wykonywanej pracy. Daje to przynajmniej mi nadzieje, że to co ważne i dziś ulotne, w naszych realiach jest ciągle żywe. Starsze osoby, które kiedyś zajmowały się tym wszystkim, dziś na zasadzie wymiany pokoleniowej mają pomocników w młodszych, którzy przychodzą i pomagają, aby miejsce gdzie mieszkają i utożsamiają się z nim było szczególnie uhonorowane na przejście Jezusa Chrystusa pod postacią Najświętszego Sakramentu.

Dzieje się tak we wszystkich społecznościach w naszej Gminie, gdzie przejdzie jutro procesja. To ważne zaznaczenie, ponieważ ołtarze powstają nie tylko w Jaworzynie Śląskiej, ale także w poszczególnych wsiach w naszych parafiach, gdzie również mieszkańcy organizują się i dają wyraz swojej wiary

Patrząc na zapał i chęć do tej pracy można mieć nie tylko nadzieję, ale także pewność, że jutrzejsza uroczystość, która po raz kolejny odbędzie się w cieniu koronawirusa będzie miała odpowiedni i podniosły charakter a nasi mieszkańcy będą mogli w godny sposób zamanifestować swoją wiarę i tradycję. Niech to co piękne nie znika z naszego krajobrazu kulturowego, który wykształcał się przez tyle pokoleń

foto: Wieści Gminne

Marcin Burski

Redaktor Wieści Gminnych Jaworzyna Śląska

Dodaj komentarz