Wiosna zapukała w naszą rzeczywistość

Przywitaliśmy astronomiczną wiosnę. Pierwsze wyższe temperatury dały nam o tym znać. Natura daje nam również dużo znaków, które jasno wskazują na tą porę roku.

Natura w swojej logice nie uznaje kompromisów i idzie swoim stałym, niezmąconym torem, który jasno wskazuje na przemiany związane z porami roku. Pierwsze wyższe temperatury dały nam o tym dobitnie znać zapraszając w naszą rzeczywistość wiosnę.

21 marca przywitaliśmy astronomiczną wiosnę. Dni są coraz dłuższe, temperatura coraz wyższa, pierwsze wiosenne kwiaty wyszły zatem na powierzchnie spod opadłych na jesień liści. Już teraz możemy dostrzec w naszym jaworzyńskim (zrujnowanym) lesie pierwsze kwiaty zawilców gajowych i żółtawych czy krokusów, które dają wyraźny oddech temu miejscu ze względu na jego aktualny stan.

Jest też inny widomy znak na cieplejszy czas, który nierozerwalnie łączy się z naszą gminą. Chodzi mianowicie o bociany, który również wróciły do nas z Afrykańskich wakacji. Nasza gmina może pochwalić się dla nich kilkoma gniazdami m.in w Piotrowicach, Milikowicach, czy Bolesławicach, gdzie co roku przylatują do swojego Polskiego, jaworzyńskiego domu. Warto tutaj dodać, że patrząc na ogólną sytuację bocianów i ich stopniowego zanikania jako gatunku jest dla nas dużym wyróżnieniem, że właśnie u nas te piękne zwiastuny wiosny wybrały sobie miejsce do życia co cieszy.

Natura daje nam jasne wskazania na lepszy czas. Dostrzegajmy te małe promyki nadziei w naszej lokalnej rzeczywistości, które może nie zawsze tak widoczne jak byśmy chcieli to mimo wszystko są. Wiosna zawitała do nas i jest to niezaprzeczalny fakt.

Foto: Wieści Gminne

Marcin Burski

Redaktor Wieści Gminnych Jaworzyna Śląska

Dodaj komentarz