Woda zdatna do picia. Mieszkanka z bakterią coli

Zakład Usług Komunalnych i Gmina Jaworzyna Śląska opublikowały wczoraj informację o pozytywnych wynikach wody, jeżeli chodzi o jej spożycie. W tle pozostały jednak informacje podparte dokumentami, które w świetle zaistniałej sytuacji należy pokazać i wziąć uczciwie pod rozwagę. Mieszkanka Jaworzyny Śląskiej niezwiązana ze wskazanymi punktami poboru wody jako niezdatne do picia, pokazała dokumenty z których wynika, że wykryto u niej bakterie Eschericha coli.

Wszyscy doskonale wiemy z czym musieliśmy się mierzyć przez ostatni tydzień, jeżeli chodzi o wodę w naszej gminie. Nie ma sensu przypominać całego kontekstu sprawy, ponieważ wszystko zostało już szczegółowo opisane na łamach Wieści. Pozytywną informacją jest to, że według świdnickiego sanepidu, Zakładu Usług Komunalnych i Gminy, ponowna próbka wody, która została pobrana w poniedziałek, nie wykazuje oznak niezdatności do picia. Wskazana powyżej informacja pokazała jednak, że nasze władze potrafią jednak informować na czas. Dowiedzieliśmy się również, że nowo założona strona facebook ZUK Jaworzyna Śląska jednak funkcjonuje. Cała sprawa jest jednak zbyt poważna, aby przejść nad nią do porządku dziennego i nie powiedzieć o ważnych sprawach jakie zaistniały przy tym przypadku. Co ważne wiele czynników wskazuje, że miała ona konkretne skutki dla naszych mieszkańców.

Najpierw garść informacji jakie przekazał świdnicki sanepid. Po wystosowanych do nich pytaniach placówka odpowiedziała nie dając jednak zbyt dużo szczegółów. Czego dowiedzieliśmy się? Po pierwsze, że oprócz punktu w Szkole Podstawowej w Starym Jaworowie i Urzędzie Miejskim pobrano jeszcze próbkę w Zakładzie Usług Komunalnych (nie w stacji uzdatniania wody) i Przedsiębiorstwie Recyklingu Odpadów i Przetwarzania w Pastuchowie. Według służb próbki w tych punkach były wolne od bakterii. Po drugie sanepid twierdzi, że płukanie całej sieci jest najskuteczniejszym sposobem pozbycia się zaistniałych zagrożeń mikrobiologicznych. Całość pisma poniżej:

Cała sprawa od początku jest jednak całkowicie niejasna dla naszych mieszkańców, co głośno wyrażają w swoich komentarzach. Od samego początku wiele osób opisywało swoje przypadłości, które mogły mieć związek z używaniem wody pitnej z naszego wodociągu. Były to jednak tylko opisy, które można podważać i nie dawać im wiary – to zrozumiałe. Do redakcji Wieści Gminnych zgłosiła się jednak mieszkanka Jaworzyny Śląskiej, absolutnie niezwiązana z punktami poboru wody, które były wyszczególniane w komunikatach. Wskazana mieszkanka przekazała wyniki swoich badań robionych w Samorządowej Przychodni Zdrowia, które stwierdziły obecność bakterii Eschericha coli w organizmie. Co warto podkreślić badania zostały wykonane 5 października tego roku. Trzeba przyznać, że to bardzo dziwny zbieg okoliczności, że w momencie kiedy próbki wody zostały pobrane 2 października i po ich przebadaniu wykryto zawartość wskazanej wyżej bakterii i bakterii z jej grupy mieszkance stwierdzają jej zwartość w organizmie. Nadal pozostaje zatem otwartym pytanie jak wyglądał stan całej magistrali wodociągowej biorąc pod uwagę wykrycia bakterii u mieszkanki nie związanej z punktami przeznaczonymi do ponownego badania. Jak zatem patrzeć na tą sprawę i jakie wnioski wyciągać z powyższych informacji? Z podobnymi przypadkami mieliśmy do czynienia w 2019 roku, kiedy mieszkańcy podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej opowiadali o swoich przypadłościach co było podważane przez stronę urzędową. Trzeba tu jednak podkreślić, że wtedy mieliśmy do czynienia z wykryciem bakterii z grupy coli w całym wodociągu.

Badania, które opublikowałem w logiczny sposób kłócą się z narracją jaka towarzyszyła nam w tej sprawie ze strony władz przez czas trwania problemu. Jaka jest zatem prawda? Kolejną kwestią jaka jest w zawieszeniu a wydaje się, że ma znaczenia podstawowe to, to co było przyczyną, że w dwóch punktach poboru, gdzie w sposób ciągły korzysta się z wody wykryto opisywane bakterie. Świdnicki Sanepid w swoich zaleceniach wskazał, że ZUK Jaworzyna Śląska jest zobowiązany do wykrycia wyżej wymienionej przyczyny. Będę pytać Zakład Usług Komunalnych co ustalili w tej sprawie.

Marcin Burski

Redaktor Wieści Gminnych Jaworzyna Śląska