Wolny czas można wykorzystać bardzo twórczo. Piotrowicka młodzież z inicjatywą

Czas ferii zimowych, który właśnie dobiegł końca dla wielu uczniów był czasem między semestralnego odpoczynku. Są jednak przedsiębiorczy uczniowie w naszej gminie, którzy postanowili wykorzystać ten czas na wzięcie spraw w swoje ręce.

Dwa tygodnie wolnego czasu na zregenerowanie sił przed nadchodzącym wysiłkiem pracy w drugim semestrze nauki szkolnej to dla wielu uczniów bardzo wyczekiwany czas niczym letnie wakacje. Niektórzy jadą na tzw. zimowiska, uczestniczą w ciekawych półkoloniach, które mają uatrakcyjnić wolny czas itd.. Okazuje się, że są jednak uczniowie, którzy ten czas wykorzystali na pracę, uczciwą pracę. Taki właśnie przykład popłynął z Piotrowic Świdnickich.

Klaudia, Weronika, Karolina i Kacper to 11-12 letni mieszkańcy Piotrowic Świdnickich, uczniowie Szkoły Podstawowej w Pastuchowie. Wyszli razem z oddolną inicjatywą wykonywania własnoręcznie ciekawej, kolorowej biżuterii, którą potem wspólnie za nie wielkie pieniądze sprzedawali w centrum wsi. Celem było zarobienie pieniędzy na wakacje.

Jak sami mówią, nikt ich do tego nie przymuszał, wszystko wyszło z ich zaradności. Nie bojąc się chłodnej pogody czekali na ludzi dobrej woli w centrum wsi ze swoim rękodziełem. Za niewielkie pieniądze można było kupić ciekawą biżuterię, która na pewno nie jednemu przypadła by do gustu. Zapytani o „ruch w interesie” stwierdzili, że udaje się im sprzedawać swoje wyroby z powodzeniem, ludzie zaglądali do nich, aby ich wspomóc. To cieszy.

Oddolna inicjatywa przedsiębiorczości, gdzie poświęca się własny czas na wykonanie produktu, a potem cierpliwe czekanie, aby go sprzedać to przykład zasługujący na najwyższą pochwałę. Warto zwrócić uwagę, że to nie pierwsza taka inicjatywa naszej młodzieży. Z podobnym przykładem mieliśmy już do czynienia np. w Bolesławicach, gdzie dzieci sprzedawały lemoniadę. Warto zawsze zatrzymać się i wspomóc takich bohaterów. Nie wyciągają ręki za darmo, nie idą na skróty, tylko biorą sprawy w swoje ręce. Rodzice mogą być dumni z takich pociech.

Marcin Burski

Redaktor Wieści Gminnych Jaworzyna Śląska