Wrażliwość przez duże „W”. Uczniowie 8B ze świąteczną niespodzianką

Jakiś czas temu pisałem o inicjatywie uczniów klasy 8B z jaworzyńskiej Szkoły Podstawowej, którzy przystąpili do ogólnopolskiego projektu edukacyjno-wychowawczego „WSPÓLNIE WYGRAJMY WRAŻLIWOŚĆ”, dzięki czemu zaprzyjaźnili się z Igą z Krośnic, która choruje na zespół Downa. Uczniowie od miłych gestów zapoznawczych przeszli do konkretnych czynów.

Wrażliwość we współczesnym świecie to kwestia wydaje się pierwszoplanowa. Niby dużo w nas empatii, zrozumienia. Rozbudowane media, eksperci cały czas pouczają nas w różnych sprawach dając do zrozumienia jak żyć. Kiedy jednak przychodzi nam zderzyć się z konkretnym przypadkiem nie zawsze potrafimy odpowiednio się zachować i zrozumieć drugiego człowieka eksponując siebie na pierwszym miejscu. Nie czas, aby roztrząsać z czego biorą się takie postawy, trzeba jednak uczciwie stwierdzić ten fakt. Nauka wrażliwości to długi proces, który należy systematycznie powielać, aby stał się naszym odruchem bezwarunkowym o czym pamiętają nauczyciele z jaworzyńskiej Szkoły Podstawowej, a w szczególności Pani Ewa Groblena, która prowadzi uczniów klasy 8B z tej placówki.

Jakiś czas temu pisałem o inicjatywie uczniów klasy 8B z jaworzyńskiej Szkoły Podstawowej, którzy przystąpili do ogólnopolskiego projektu edukacyjno-wychowawczego „WSPÓLNIE WYGRAJMY WRAŻLIWOŚĆ”, dzięki czemu zaprzyjaźnili się z Igą z Krośnic, która choruje na zespół Downa. Wcześniejszy artykuł opisujący tą akcję można przeczytać TUTAJ. Uczniowie od miłych gestów zapoznawczych przeszli do konkretnych czynów, o czym dumnie informuje Szkoła Podstawowa w Jaworzynie Śląskiej na swojej stronie internetowej.

Na stronie internatowej szkoły możemy przeczytać: „Projekt, w którym bierze udział klasa 8b, to niestandardowa lekcji empatii i tolerancji oparta na integracji społecznej, która umożliwi stworzenie więzi. Wirtualne poznawanie naszej podopiecznej Igi pozwala uczniom otworzyć się na nową relację. Aby umilić ten magiczny ,grudniowy czas klasa 8b wraz z rodzicami i Szkolną Rada Rodziców przygotowała własnoręcznie robione kartki dla Igi oraz prezenty. Iga otrzymała również filmik z prezentacją naszej szkoły i sposobach spędzania czasu wolnego naszych ósmoklasistów. Zadaniem 8b jest sprawić, aby każdy kolejny dzień w życiu Igi był jeszcze piękniejszy. Sądząc po słowach, które wysłała do nas Iga i Jej Mama chyba nam się udaje!”

Ta wartościowa akcja pokazuje, że wrażliwość, która może często ucieka starszym, głęboko kotwiczy się w charakterach młodszych, co daje dobry prognostyk na przyszłość. Oby ta nauka zrozumienia i akceptacji procentowała w dalszym życiu młodych bohaterów z naszej szkoły.

info, foto: szkolajaworzyna.pl

Marcin Burski

Redaktor Wieści Gminnych Jaworzyna Śląska