Wyklęci w walce o niepodległość. Dziś ich święto

1 marca to data szczególna w kalendarzu patriotycznym. Dziś obchodzimy Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych.

Za granicą wojna, którą nasz naród rozumie jak nikt inny. Wiemy co to walka, wiemy co to osamotnienie w niej, wiemy w końcu co znaczy obowiązek i honor do końca. Dziś możemy mówić o tym otwarcie, kiedyś nie było to takie oczywiste.

1 marca to data szczególna w kalendarzu patriotycznym. Dziś obchodzimy Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych. To stosunkowo nowa, ale jakże ważna data w kalendarzu wydarzeń patriotycznych, ale jakże ważna dla naszej niepodległościowej tożsamości.

Żołnierzami Wyklętymi nazwano osoby, które po wojnie prowadziły konspiracyjną walkę z narzuconą przez Stalina władzą komunistyczną w Polsce. W czasie II wojny światowej byli bohaterami walk z hitlerowskim okupantem. Po wojnie nie zgodzili się na podporządkowanie Polski Związkowi Sowieckiemu i wiedząc, że są narażeni na aresztowania i tortury ze strony komunistów, walczyli również o własne przetrwanie.

W okresie PRL-u odbierano im dobre imię, nazywając ich „bandytami” i „faszystami”, chowano w masowych grobach w nieznanym dla nikogo miejscu, a później wymazywano ze zbiorowej pamięci społeczeństwa. Szacuje się, że w szczytowym okresie walki, w 1945 r., w podziemiu niepodległościowym działało bezpośrednio nawet 200 tys. osób.

Pamięć o tych bohaterach odżyła, ale musi być kultywowana nie tylko od święta. Biegi i nagrody to jarmark. Ważna jest postawa jaka przyświecała tym ludziom. Pamiętajmy o tym

Marcin Burski

Redaktor Wieści Gminnych Jaworzyna Śląska

Dodaj komentarz