Zachować w pamięci cierpienie

14 czerwca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Obozów Koncentracyjnych.

Dzisiejszy dzień jest zarezerwowany dla pamięci o czasach i zbrodniach, które mimo upływu lat nie tracą na aktualności i często mimo naszej woli wdzierają się do naszej rzeczywistości.

14 czerwca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Obozów Koncentracyjnych. Aby godnie upamiętnić ten dzień uczniowie klas 3 gimnazjum i ósmoklasiści ze Szkoły Podstawowej w Jaworzynie Śląskiej udali się na żywą lekcję historii do obozu koncentracyjnego KL Gross Rosen, który istniał w naszym sąsiedztwie (przypomnijmy, że na naszych łamach pisaliśmy już o możliwości istnienia jego filii w naszym mieście). Uczniowie pod okiem przewodnika mieli okazję obejrzeć projekcję na temat obozu, a także zwiedzili pozostałości obozu w Rogoźnicy.

Warto przy tej okazji zdać sobie sprawę, że zbrodnie o których mówimy tak silnie do nas przemawiają i oddziaływają na naszą rzeczywistość, ponieważ jesteśmy być może ostatnim pokoleniem, które ma możliwość obcowania z tymi, którzy przeżyli to piekło i nie odeszli jeszcze od nas. Relacje naocznych osób wzmagają to wszystko i jesteśmy w stanie odczuwać to wszystko silniej. To duże zobowiązanie, ale i dar, z którego należy czerpać i pamiętać, aby historia nie zatoczyła koła.

Marcin Burski

info, foto: szkola.jaworzyna.net

Marcin Burski

Redaktor Wieści Gminnych Jaworzyna Śląska

Dodaj komentarz