Żarów w czołówce zaszczepionych. Jak wygląda sytuacja u nas w gminie?

Kilka dni temu Gmina Żarów pochwaliła się wygraną opiewającą na milion złotych w konkursie na największy przyrost zaszczepionych na covid – 19 w okresie od 1 sierpnia do 31 października 2021. Jak wygląda sytuacja w naszej gminie według statystyk rządowych?

Sprawa szczepień to kwestia wśród wielu osób bardzo kontrowersyjna. Po pierwszych niedomaganiach z dostępnością szczepionki nastąpił zmasowany atak zachęcający każdego do zaaplikowania konkretnego leku. Zachęt, promocji, okazji było dużo. Mogły z nich korzystać gminy, sołectwa, była loteria wśród zaczepionych. Wszystkie te zachęty nie wystarczyły jednak do pełnego sukcesu, jaki chciałby osiągnąć rząd. Dlaczego tak się stało jest osobną kwestią i wydaje się, że nie ma sensu jej tutaj rozpatrywać.

Jednym ze środków zachęcających gminy do namawiania swoich mieszkańców, aby zaszczepili się był konkurs organizowany przez Pełnomocnika Rządu do spraw Narodowego Programu Szczepień Ochronnych Przeciwko covid -19. Wygraną w nim był 1 milion złotych dla gminy na dowolny cel.

Kilka dni temu Gmina Żarów pochwaliła się wygraną opiewającą na milion złotych w konkursie na największy przyrost zaszczepionych na covid – 19 w okresie od 1 sierpnia do 31 października 2021. Opublikowano przy tym statystyki, które pokazują ilość zaczepionych w konkretnych gminach. Nasz Gmina na tle Powiatu Świdnickiego uplasowała się na drugim miejscu z wynikiem 4829 w pełni zaszczepionych mieszkańców. Różnica między pierwszym a drugim miejscem jest jednak dość spora, biorąc pod uwagę porównywalność Gminy Żarów i Gminy Jaworzyna Śląska pod względem liczby ludności. Mowa tu o różnicy 1135 mieszkańców.

Cały czas można skorzystać z możliwości zaszczepienia się przeciw covid -19. Póki co jest tu dobrowolność. Czy dojdzie jednak do swego rodzaju przymusu poprzez segregację niezaszczepionych i nakładania na nich konkretnych restrykcji? Czas pokaże. Trzymajmy się mimo tego wszystkiego w zdrowiu.

Marcin Burski

Redaktor Wieści Gminnych Jaworzyna Śląska

Dodaj komentarz