Zespół Downa nie ogranicza. Nasi uczniowie na przekór stereotypom

Jaworzyńscy uczniowie uczestniczą w ogólnopolskim projekcie edukacyjno-wychowawczym „WSPÓLNIE WYGRAJMY WRAŻLIWOŚĆ „. Warto zapoznać się tą akcją i jak wartościową wymowę niesie za sobą to zaangażowanie.

Mimo poczucia, że współczesny świat mówi dużo o wrażliwości i empatii z drugiej strony widać, że są to często slogany, które wpisują się tylko w szablony czegoś co „wypada”. Mało w nas realnego zrozumienia i chęci poznania drugiego człowieka, który nie różni się od nas niczym oprócz tego, że świat zaszeregował je w inności. W tym przypadku mówimy o osobach z zespołem Downa. Gdybyśmy spotkali człowieka z tą przypadłością wysyłalibyśmy dobroduszne uśmiechy, traktowali go tak, aby nie było mu nie przykro, a te osoby chcą od nas równego traktowania jak  normalne osoby. To ważne, ponieważ takie zachowanie z naszej strony może dawać im odczuć ich „inność”.

Uczniowie jaworzyńskiej szkoły z klasy 8b, którą prowadzi Pani Ewa Grobelna pokazuje, że można inaczej, lepiej, wychodząc na przeciw krzywdzącym stereotypom, dając poczucie, że być może zmienia się coś na lepsze w naszym społeczeństwie.

Jak przekazała Pani Ewa Grobelna, wychowawczyni klasy 8B: „Uczniowie klasy 8b ze Szkoły Podstawowej w Jaworzynie Śląskiej są dumni ,że mogą należeć do ogólnopolskiego ZESPOŁU, w którym gramy o świat wzajemnego szacunku i rozumiejących się inności. Wygraną będzie przełamanie barier i krzywdzących stereotypów oraz rozwój EMPATII I WRAŻLIWOŚCI.

Młodzież 8b zaprzyjaźnia się z Igą z Krośnic. Już został nawiązany kontakt z dziewczynką. Jak twierdzą organizatorzy ogólnopolskiego projektu edukacyjno -wychowawczego WSPÓLNIE WYGRAJMY WRAŻLIWOŚĆ: ”Często, obserwując otaczający nas świat, zauważamy, że nie ma dwóch takich samych płatków śniegu i nie ma dwóch takich samych osób. Różnice towarzyszą nam niemal w każdej chwili i w każdym miejscu. To bogactwo i wielka rozmaitość wynika z praw przyrody. Z jednej strony są one bardzo atrakcyjne, z drugiej zaś – mogą rodzić trudności i dylematy.”

Nie zawsze potrafimy zaakceptować inność drugiego człowieka. To nie różnice są jednak problemem. Problemem jest nasza chęć ich niwelowania. Anna Dymna powiedziała kiedyś: „Świat jest piękny, a życie największą szansą i radością. Często jednak przynosi nam też ogromne wyzwania, cierpienie, dramatyczne chwile. I choć czasem jest bardzo trudno, to jednak przede wszystkim od nas zależy, czy po ziemi będzie chodzić niebo, czy piekło; czy będzie ciemno, czy jasno”. „Wśród nas były, są i będą osoby z trisomią 21.

O tym, czy dziecko urodzi się z zespołem Downa, decyduje genetyczna ruletka, którą kręci los. Nikt z nas nie ma na to żadnego wpływu. O tym, czy dziecko z zespołem Downa będzie żyć pełnią praw przysługujących każdemu człowiekowi decyduje jego otoczenie. Każdy z nas ma na to wpływ.” Pamiętajmy jednak, że nie ma dwóch różnych światów, ale jeden – nasz wspólny.”

Ta postawa uczniów daje nadzieje na zmiany, które muszą zajść na wszystkich płaszczyznach jeżeli chodzi o częste wykluczenie społeczne takich osób. Uczmy się od opisywanych uczniów szacunku, empatii i wrażliwości na każdym polu. Piękne wyobrażenia i słowa to jedno, ważniejsze są jednak nasze realne gesty i zachowanie, kiedy pokazujemy brak poczucia naszej wyższości. Wszyscy jesteśmy równi. Ograniczają nas tylko nasze nie słuszne osądy.

Marcin Burski

Redaktor Wieści Gminnych Jaworzyna Śląska