Zima zaatakowała. Nie równa walka o przywrócenie normalności komunikacyjnej

Pogoda aktualnie pokazuje swój zimowy „pazur”. Padający śnieg paraliżuje, a przynajmniej skłania do refleksji czy na pewno musimy wychodzić z domu. Zaśnieżone ulice i chodniki, samochody w przydrożnych drogach gminnych to obraz naszej lokalnej rzeczywistości na tą chwilę. Zakład Usług Komunalnych jak zawsze przy takich okazjach opublikował listę dróg i ulic, które są pod jego nadzorem.

Wszystko zaczęło się w nocy. Kiedy rano obudziliśmy się, zastaliśmy iście bajkowy krajobraz. Tak wyglądała nasza gmina , kiedy patrzyliśmy na nią z okna w ciepłym domu. Rzeczywistość jest jednak zgoła inna. Zaśnieżone auta na parkingach, nie rozjeżdżone drogi, czy nie przetarte chodniki. Przy sypiącym aktualnie ciągle śniegu służby toczą nie równą walkę o to, aby doprowadzić do możliwej używalności infrastrukturę miejską i gminną.

„Jak co roku, kiedy spada pierwszy śnieg Zakład Usług Komunalnych w Jaworzynie Śląskiej publikuje listę dróg i ulic, które są pod jego nadzorem jeżeli chodzi o utrzymanie. Oto co możemy przeczytać na stronie wskazanej instytucji:

W Gminie Jaworzyna Śląska ruszyła akcja zima. W związku z powyższym, poniżej przedstawiamy wykaz ulic i dróg gminnych objętych akcją zimowego utrzymania Jaworzyna Śląska, ulice: Pocztowa, Kościuszki, Bema, Kilińskiego, Dembowskiego, Prądzyńskiego, Traugutta, Jana Pawła II, Ekerta, Polna ,Towarowa, Powstańców, Mickiewicza, Słowackiego, Sportowa, Ogrodowa, Ceglana, Kościelna , Kasztanowa ,Wolności Świdnicka ,Spółdzielcza, Studzienna , Klonowa ,Sosnowa , Lipowa ,Brzozowa, Piaskowa, Spacerowa, Słoneczna, Dębowa, Rotmistrza W. Pileckiego, Pogodna

oraz obszary wiejskie:

1. Jaworzyna Śląska – Bolesławice
2. Bolesławice – Bagieniec (do granicy gminy)
3. Bagieniec – droga za zamkiem
4. Bagieniec – droga za świetlicą wiejską
5. Czechy – boczna droga od nr 60 do nr 52, droga obok kaplicy oraz droga od nr 75 do nr 79B
6. Pasieczna – boczna ulica wzdłuż wsi, droga koło byłej kaplicy
7. Nowy Jaworów
8. Tomkowa – do boiska i boczne
9. Piotrowice Świdnickie – droga asfaltowa przez wieś
10. Nowice – droga przez wieś do drogi betonowej nr 3396 D (do łącznika)
11. Milikowice – ul. Spacerowa, Parkowa, Szkolna, Kolejowa, drogi rolne
12. Stary Jaworów – przez wieś i droga do Bolesławic
13. Pastuchów – ul. Cukrownicza, ul. Polna, Krótka, Fabryczna, Stawowa, Szkolna, Kolejowa

Zgłoszenia związane z akcją zima, prosimy zgłaszać:
– od poniedziałku do piątku – w godzinach 7:00 – 15:00 pod numerem tel. 74 637 98 30
– od poniedziałku do piątku – po godz. 15:00 pod numerem tel. 669-997-503
– w soboty, niedziele i w święta – na pod numerem tel. 669-997-503″

Według synoptyków śnieżne apogeum jest jeszcze przed nami i jeżeli chodzi o opady śniegu są one przewidziane do późnych godzin wieczornych. Uważajmy na siebie. Ostrożność na chodnikach, na przejściach dla pieszych to podstawa. Czas reakcji na hamowanie auta jest aktualnie mocno wydłużona.

Marcin Burski

Redaktor Wieści Gminnych Jaworzyna Śląska