Piątego lipca 2009 odbyła się konsekracja kościoła we wsi Czechy. Było to świadectwo i manifestacja mieszkańców wsi Czechy, którzy własną determinacją doprowadzili do jego budowy.

By być dokładnym i precyzyjnym należało by napisać o wsi Czechy podczas cyklu artykułów o kościołach ewangelickich w naszej Gminie, który był już publikowany na łamach Wieści. Podobnie ma się sprawa z Witkowem, ale o tym przy innej okazji.

W centrum wsi Czechy przez długie lata stała samotna wieża z nieukończonego projektu budowy kościoła ewangelickiego z 1873. Jedynym tego widocznym śladem jest płyta z inskrypcją nad wejściem do niej. Przez długie lata stała osamotniona i niszczejąca. Pod koniec lat 90-tych mieszkańcy wsi postanowili wziąć sprawy w swoje ręce i odremontować ją w miarę możliwości, ponieważ stan jej był opłakany. Przy inwentaryzacji okazało się, że nie ma tak naprawdę pierwszego piętra, ani dojścia do niego. W dachu była wyrwa, okna nie przypominały niczego co można tym nazwać. Wykonana została wtedy elewacja w środku i na zewnątrz, zabezpieczono belki i dzwon, postawiono nowe schody, a także wykonany został zegar przez mieszkańca wsi Pana Falendra.

 

 

W mieszkańcach wsi kiełkowała jednak myśl o dobudowaniu do wieży reszty świątyni, tak, aby można było sprawować tu Msze Święte. W tamtym czasie mieszkańcy do kościoła uczęszczali w Pastuchowie. Raz w miesiącu na świetlicę wiejską przyjeżdżał ksiądz i tam odbywały się nabożeństwa.

Pomysł przez lata dojrzewał, aż w końcu przybrał realny kształt budowli. Piątego lipca 2009 roku było zwieńczeniem marzeń mieszkańców wsi o własnym kościele. Właśnie tego dnia dokonano konsekracji nowego kościoła przez Biskupa Ignacego Deca, który włożył do ołtarza relikwie bł. Matki Marii Karłowskiej.

Cały trud budowy i zabiegania o tą sprawę należy do mieszkańców wsi. Była to piękna manifestacja wiary, ale także chęci do tworzenia i organizowania się. Jest to niewątpliwe świadectwo dla potomnych o trosce dla tego co duchowe i materialne.

Marcin Burski

foto: Wieści Gminne

Marcin Burski

Redaktor Wieści Gminnych Jaworzyna Śląska

Dodaj komentarz