Cmentarz miarą naszego człowieczeństwa – cmentarz w Piotrowicach Świdnickich [FOTO]

W serii ukazującej ślady tego, co pozostało na naszych cmentarzach po tych, którzy żyli tu przed nami, dziś zajrzymy na nekropolię w Piotrowicach Świdnickich.

Cmentarz w Piotrowicach znajduje się na uboczu, na tyłach miejsca gdzie kiedyś stał piękny i okazały kościół ewangelicki, który został wyburzony po II wojnie światowej. Właśnie obok cmentarza można znaleźć ślady istnienia tego przybytku w tej wsi, gdzie widać resztki ceglanego muru, czy fragmentu ogrodzenia, które kiedyś zapewne okalało kościół.

Cmentarz pełni swoją funkcję do dziś i śladów niemieckich możemy się na nim doszukać w niektórych miejscach przy jego murze. Znajdują się tam pozostałości niektórych nagrobków, które kiedyś musiały imponować swoim wyglądem. Oprócz tego tuż przy wejściu po lewej stronie w zarośniętym zielenią miejscu można znaleźć fragmenty starych pomników, które spoczywają tam na stercie.

Cmentarz w Piotrowicach to dziś miejsce typowo przystosowane pod potrzeby naszej społeczności. Śladów przeszłości można doszukiwać się tam tylko w nieuporządkowanych, zarośniętych bluszczem czy dzikimi krzewami tuż przy murze.

Jutro przybliżymy cmentarz w Bagieńcu.

Marcin Burski

foto: Wieści Gminne

Marcin Burski

Redaktor Wieści Gminnych Jaworzyna Śląska

Dodaj komentarz