Dąb Pamięci Zbrodni Katyńskiej

Dziś obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Przy tej okazji warto przypomnieć o Dębie Pamięci jaki rośnie na terenie Szkoły Podstawowej w Jaworzynie Śląskiej przy ul. Jana Pawła II 16.

Jak co roku, trzynastego dnia kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Upamiętnia on rocznicę opublikowania przez Niemcy w 1943 roku informacji o odkryciu w Katyniu pod Smoleńskiem w ZSRR, masowych grobów oficerów Wojska Polskiego, zamordowanych przez NKWD w 1940 roku.

W naszej Gminie mamy jeszcze oprócz opisywanego już Krzyża Katyńskiego w Czechach (link do artykułu tutaj) miejsce, które upamiętnia tą zbrodnię. Jest nim Dąb Pamięci posadzony na terenie Szkoły Podstawowej w Jaworzynie Śląskiej.

 

 

Czym jest Dąb Pamięci? Jest to żywy pomnik ku czci jednego z pomordowanych w lesie katyńskim. Ma on za zadanie ocalić od zapomnienia i przypomnieć daną sylwetkę, aby śmierć naszych rodaków miała odzwierciedlenie w naszej współczesnej zbiorowej pamięci.

Przy okazji tej akcji, prowadzonej pod patronatem śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, w naszej szkole 20 maja 2009 posadzono właśnie taki dąb pamięci ku czci podpułkownika Borysa Fournier urodzonego 17.12.1899 w Petersburgu. Został on zamordowany w lesie katyńskim w 1940. Uroczystość posadzenia dębu miała charakter oficjalny, gdzie uczestniczyła cała szkoła.

Mimo przedświątecznego okresu warto znaleźć moment na chwilę zadumy nad tą zbrodnią i pójść zapalić znicz pod Katyńskim Krzyżem czy opisywanym Dębem Pamięci. Będzie to wspaniały wyraz naszego poczucia tożsamości i pamięci o tych, którzy zginęli dla naszej ojczyzny.

Marcin Burski

Foto: Wieści Gminne

Marcin Burski

Redaktor Wieści Gminnych Jaworzyna Śląska

Dodaj komentarz