Dokładnie 65 lat temu Jaworzyna Śląska stała się miastem

Dziś wszyscy mieszkańcy naszej Gminy obchodzą ważną rocznicę. Dokładnie 65 lat temu, 13 listopada 1954 roku Jaworzyna Śląska uzyskała prawa miejskie.

Nasze miasto nie od razu stało się pełnoprawnym ośrodkiem miejskim. Przez Jaworzynę przechodziła jedna brukowana droga, która zaczynała się w Nowym Jaworowie a kończyła przy wyjeździe na Czechy. Reszta ulic była szutrowa lub piaszczysta. Chodniki i ulice jakie dziś znamy były „pieśnią przyszłości”. Była jedna szkoła, kościół, czy przychodnia zdrowia przy ul. Słowackiego, która nie mogła sobie poradzić z nadmiarem pacjentów przy deficycie lekarzy. Nasi mieszkańcy pracowali wtedy głównie na kolei, w Zakładzie Porcelany Stołowej „Karolina”, który przyjął taką nazwę w 1954 roku, gorzelni przy ul. Powstańców lub w Państwowych Gospodarstwach Rolnych. Jakąś siłą Jaworzyna Śląska z całym tym bagażem kwestii do wyrównania stała się pełnoprawnym miastem, co trwa nieprzerwanie do dziś.

13 listopada 1954 weszło w życie Rozporządzenie Rady Ministrów z 7 października 1954 roku, o nadaniu Jaworzynie praw miejskich. Eugeniusz Gibała otrzymał wtedy nominację na Przewodniczącego Miejskiej Rady Narodowej. Jaworzyna Śląska z gminy wiejskiej stała się gminą miejsko-wiejską. Tego dnia w naszym mieście odbyły się duże uroczystości, które miały dodać podniosłości tej chwili. Warto tutaj dodać, że razem z naszym miastem prawa miejskie otrzymały tego dnia: Brzeg Dolny, Dęblin, Luboń, Niedobczyce, Pionki, Pszów, Radlin, Rumia, Strzemieszyce Wielkie, Żarów oraz Świdnik.

To co dziś wydaje się nam naturalne, w tamtym czasie było skokiem cywilizacyjnym i nobilitacją. Nasze miasto od tego czasu zaczęło działać jako pełnoprawna jednostka samorządowa o charakterze miejsko – wiejskim. Dziś obchodzimy nasze święto w okrągłą rocznicę tych wydarzeń, co tym bardziej powinno nas skłaniać do refleksji nad naszą Gminą i podziękowania tym wszystkim pokoleniom, które ciężką pracą tworzyły to, z czego dziś korzystamy i z czym się utożsamiamy.

foto: polska.org, fotopolska.eu

Marcin Burski

Redaktor Wieści Gminnych Jaworzyna Śląska

Dodaj komentarz