Jak budowano nasze miasto – zdjęcie lotnicze z budowy

Na niemieckiej stronie internetowej Herder – Institut można znaleźć bardzo ciekawe zdjęcie z czasów budowy naszego miasta.

Zdjęcie, które mamy powyżej jest datowane na okres budowy naszego miasta. Datowane jest na 8 kwietnia 1925. Mimo nie najlepszej jakości można swobodnie rozróżnić poszczególne domy i ulice. Jesteście ciekawi jak budowano nasze miasto? Oto przykład dzisiejszej ulicy Kościuszki i Jana Pawła II.

Patrząc na zdjęcie, na pierwszym planie można rozróżnić budynki mieszkalne na ul. Jana Pawła II, które kończą się na Szkole Podstawowej, w miejscu gdzie były wtedy pola. Widać także dwa budynki na ul. Kościuszki 16-24. Były to patrząc na zdjęcie jedne z pierwszych na tej ulicy. Można przypuszczać, że omawiane zabudowania były tworzone w jednym czasie. Jeżeli przyjrzymy się to przy ul. Jana Pawła II stoją już przyległe komórki gospodarcze, a przy ul. Kościuszki jeszcze nie, jak to jest dziś. Zdjęcie zostało wykonane ewidentnie podczas budowy tych ulic. Możemy bowiem zauważyć plac budowy, który zlokalizowany był przy budynkach Kościuszki 16 -24.

Na drugim planie widać dalsze budynki na ul. Jana Pawła II. W rogu wydaje nam się, że widać były hotel kolejowy, ale co do tego nie mamy pewności. Być może któryś z czytelników nas poprawi.

Zdjęcie jest gratką pod względem powstawania naszego miasta. Patrząc na nie, można odnieść wrażenie, że to w ogóle początki powstawania Jaworzyny (kilka budynków pośród pól), która była wtedy jeszcze osadą kolejową. Jest to piękny namacalny przykład z narodzin miejsca, w którym żyjemy.

Marcin Burski

Źródło: www.herder-institute.de

Marcin Burski

Redaktor Wieści Gminnych Jaworzyna Śląska

Dodaj komentarz