Karczma w Starym Jaworowie

We wczorajszym artykule o zapomnianych zabytkach w Starym Jaworowie pisaliśmy o dwóch barokowych figurach w centrum wsi . Zapowiadaliśmy tam również, że dziś napiszemy o kolejnym zabytku, który stoi w bezpośrednim sąsiedztwie z nimi.

W centrum Starego Jaworowa przy drodze stoi okazały budynek, który na pewno większość z nas kojarzy. Mało z nas jednak zdaje sobie sprawę z jego wagi jako reliktu. Mamy bowiem tu do czynienia z zabytkiem pod ochroną konserwatora, co jest opatrzone tabliczką.

Późnobarokowe figury, o których pisaliśmy we wczorajszym artykule zostały postawione tuż przy zajeździe – karczmie. Taką rolę pełnił opisywany dziś zabytek. Dom jednopiętrowy z poddaszem został wybudowany najprawdopodobniej w 1799 i został utrzymany w stylu późnobarokowym. Wzniesiono go na planie wydłużonego prostokąta, z charakterystyczną zachodnią ścianą szczytową ujętą w spływy. Posiada on również ciekawy dwuspadowy dach. Na froncie zajazdu od strony ulicy widnieje do dziś tabliczka z nieczytelną dziś inskrypcją i datą 1799. Budynek przechodził swoje przebudowy co widać po nim, ale jego charakter jest dobrze widoczny i zachowany do dziś.

Karczma jest dziś najprawdopodobniej nieużytkowana jako budynek i stoi zapomniana, tak jak rzeźby obok niej. Jest jednak niemym świadectwem dawnych czasów i dowodem na duży rozwój naszych ziem. Warto przyjrzeć się temu miejscu ze względu na swoją unikatowość w skali Gminy.

Marcin Burski

foto: Wieści Gminne

Marcin Burski

Redaktor Wieści Gminnych Jaworzyna Śląska

Dodaj komentarz