Krzyże pokutne czy pojednania? Szlakiem średniowiecznych tragedii [KRZYŻ W BAGIEŃCU]
Przy współpracy z Łukaszem Soboczyńskim – byłym mieszkańcem Pasiecznej, historykiem i znawcą średniowiecza w ramach serii o krzyżach pokutnych, pojednania dziś porozmawiamy o krzyżu w Bagieńcu.
Często je mijamy, często nie zwracamy na nie uwagi, często są zapomniane, wrosłe w naszą rzeczywistość. Dla większości z nas znane jako krzyże pokutne, wydaje się, że właściwiej byłoby nazwać je krzyżami pojednania, o ile faktycznie nimi są. To ciekawe ślady średniowiecznej historii naszych ziem. Świadkowie tajemniczych lub nawet tragicznych wydarzeń z przeszłości.
Kamienny Krzyż w Bagieńcu usytuowany jest na wzniesienie obok świetlicy wiejskiej w Bagieńcu. Zbudowany jest z granitu i posiada wymiary 116x70x23 cm. Widnieje na nim ślad miecza lub kordu.
O ciekawej historii krzyża wypowiedział się Pan Daniel Wojtucki z serwisu “Zabytki Jurysdykcji Karnej na Śląsku” (Stowarzyszenia Ochrony i Badań Zabytków Prawa) co cytuje za portalem historycznym labiryntarium:
„Na początku lat 70-tych XX wieku w trakcie prowadzonych prac drogowych w sąsiedztwie skrzyżowania, koło domu nr 18, wykopany został kamienny krzyż stanowiący zabytek dawnego prawa karnego. W dniu 10 października 1974 r. dla zabezpieczenia leżącego i złamanego już krzyża zabrano go do Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy. W 1985 r. zabytek został oczyszczony z zamiarem jego wyeksponowania na dziedzińcu Muzeum i wtedy ujawniono ryt miecza (lub korda). W ramach opracowanego nowego projektu aranżacji lapidarium na dziedzińcu przy Muzeum, zlecono w czwartym kwartale 2008 r. naprawę złamanego kamiennego krzyża. We wrocławskim zakładzie kamieniarskim „GŁAZ” dokonano naprawy uszkodzonego zabytku i wiosną 2009 r. obiekt zwrócony został do lapidarium Muzeum w Świdnicy. Ponieważ w międzyczasie powstała koncepcja odbudowy wieży ratuszowej kolidująca z tym projektem nowej aranżacji lapidarium, krzyż ten wraz z innymi elementami kamiennych dekoracji architektonicznych, rzeźb, nagrobków, itp. w dniu 05 maja 2010 r. zdeponowano w magazynie MZN przy ul. Łukasińskiego.”
Z inicjatywy Stowarzyszenia Ochrony i Badań Zabytków krzyż wrócił do Bagieńca 28 czerwca 2014 r. Stanął on ponownie w bezpośrednim sąsiedztwie jego miejsca odnalezienia.
źródło: labiryntarium.pl
foto: Wieści Gminne, polska.org