O krzyżu Katyńskim we wsi Czechy
Dziś mija dziewiąta rocznica tragedii smoleńskiej. W prezydenckim samolocie zginęło 96 osób z Prezydentem Lechem Kaczyńskim na czele.
Polska historia jest pełna tragicznych wydarzeń i znaczeń. Z pewnością wpisuje się w to katastrofa samolotowa pod Smoleńskiem. Leciało tam 96 osób na czele z Prezydentem, gdzie miano oddać hołd pomordowanym Polakom w Lesie Katyńskim.
Na mapie naszej Gminy jest jedno szczególne miejsce, które wpisuje się właśnie w upamiętnienie tych dwóch polskich tragedii. Jest nim Krzyż Katyński, który stoi na wzgórzu przy wjeździe do wsi Czechy. Tę wymowną pamiątkę wyrzeźbił w czynie społecznym artysta Bogdan Falender. Krzyż jest pomnikiem upamiętniającym ofiary zbrodni katyńskiej z 1940 roku.
Dlaczego akurat w Czechach taka pamiątka? Koncept stworzenia pomnika Zbrodni Katyńskiej w Czechach zrodził się po powrocie jednego z mieszkańców wsi z rajdu katyńskiego, z którego przywiózł na pamiątkę tamtejszą ziemię. Inicjatorem był Ksiądz Proboszcz Wiesław Ignatowicz z parafii Św. Barbary w Pastuchowie, który zaproponował stworzenie pomnika w formie krzyża. Oficjalnie odsłonięto go 8 lipca 2017.
Krzyż jest pięknie zdobiony. Oprócz symboli związanych ze Zbrodnią Katyńską z 1940, pojawiają się również rzeźbienia dotyczące katastrofy smoleńskiej, w postaci szachownicy lotniczej.
Na odsłonę pomnika ofiar zbrodni katyńskiej, mieszkańcy Czech wybrali datę 8 lipca, w rocznicę poświęcenia miejscowego kościoła. Hołd zamordowanym w 1940 roku w Katyniu polskim oficerom oddawany jest natomiast 13 kwietnia, w dzień ujawnienia masowych grobów w Katyniu.
Warto przy krzyżu zatrzymać się oraz obejrzeć z bliska. Jest to piękny symbol naszej pamięci o tych ważnych wydarzeniach dla naszego narodu.
Marcin Burski
źródło info: labiryntarium.pl
foto: Wieści Gminne