Rzecz o budowli, której nie ma – Pastuchów

Na łamach Wieści Gminnych poruszaliśmy już temat kościołów ewangelickich w Jaworzynie Śląskiej i Piotrowicach Świdnickich. Aby cykl artykułów był pełen należy napisać jeszcze o nieistniejącym już kościele ewangelickim w Pastuchowie.

Kościół ewangelicki w Pastuchowie jest dla nas niezwykle zagadkowy, ponieważ nie mogliśmy znaleźć żadnych szczegółowych danych na jego temat, aby przybliżyć naszym czytelnikom jego historię. Rzeczony kościół został wybudowany w 1892 r. Ze zdjęć, pocztówek wygląda na bardzo okazały, z ciekawą architekturą. Do budowli prowadziła brama wjazdowa, a obok stanęła plebania.

Niestety historia tego przybytku jest bardzo podobna do reszty tego typu budowli w naszej Gminie. Około 1956 rozpoczęła się jego doszczętna rozbiórka. Dziś po świetności tego obiektu została brama wjazdowa w centrum wsi, plac na którym stał kościół i budynek plebani.

 

 

Gorąco apelujemy do naszych czytelników i mieszkańców o informacje na jego temat oraz podzielenie się nimi w komentarzu czy wiadomości prywatnej. Chętnie dowiemy się np. co stało się ze sprzętami z jego wnętrza. Być może ktoś pamięta jego rozbiórkę albo jak wyglądał w środku.

Marcin Burski

Źródło info, foto: polska.org.pl

Marcin Burski

Redaktor Wieści Gminnych Jaworzyna Śląska

Dodaj komentarz