Rzecz o grodzisku w Nowym Jaworowie

We wsi Nowy Jaworów, niedaleko rzeki Pałecznica znajduje się małe wzniesienie dziś nazywane „grodziskiem Piastowskim”.

Wzgórze, o którym mowa jest stosunkowo nieduże jeżeli chodzi o rozmiary. Wznosi się na wysokość 243 m n.p.m. Zajmuje obszar 0,3 hektara. Jest doskonale widoczne z drogi Świdnica – Strzegom.

Co o nim wiemy? Według badań archeologicznych prowadzonych w latach 30-tych i 60-tych powstało nie później niż w X w. Znaleziono wtedy kilkadziesiąt skorup z VIII-X w. W późniejszych czasach grodzisko pełniło zapewne funkcję obronne. Na różnych mapach nazywane jest w odmienny sposób i zaznaczone jest jako Schweden Shanze (szwedzki szaniec) i Burgsberg (wzgórze zamkowe). Nazwa Schweden Shanze może wskazywać, że grodzisko pełniło ważną rolę podczas wojny trzydziestoletniej. Wzgórze chroniło również mieszkańców okolicznych wsi podczas różnych wojen, które przetaczały się przez Śląsk.

 

 

Warto również zaznaczyć, że wzgórze było wciągnięte w obręb obozu bolesławickiego, o którym pisaliśmy w kontekście historii naszego miasta.

Dziś nasze grodzisko nie pełni żadnych funkcji. Jest pomnikiem dawnych czasów i wdzięcznym obiektem do spacerów czy ognisk. Zachęcamy naszych mieszkańców w zbliżającej się porze wiosennej do spacerów w to miejsce. To naprawdę ciekawy obiekt.

Marcin Burski

Źródło info, foto: labiryntarium.pl

Marcin Burski

Redaktor Wieści Gminnych Jaworzyna Śląska

Dodaj komentarz