Rzecz o rzymskiej monecie w Bagieńcu

Sprawa ma już trochę lat, ale warto jej poświęcić chwilę. W Bagieńcu, który jest częścią naszej Gminy zaleziono kiedyś rzymską monetę z czasów Trajana.

Sprawa monety była opisywana w 1996, a już wtedy nie była świeżą informacją. Jeden z rolników podczas prac na polu w Bagieńcu odkopał bardzo cenną rzecz. Na jego dłoni pojawił się srebrny rzymski denar z czasów Trajana.

Kim był cesarz Trajan? Rządził w latach 98-117 naszej ery. Zapamiętany został głównie pokonaniem władcy Dacji (dzisiejsza Rumunia) i przyłączył te ziemie do Cesarstwa Rzymskiego.

Moneta zachowała się niestety w dość kiepskim stanie, ale dało się określić jej pochodzenie i czas na jaki przypadało jej bicie. Pierwsze denary rzymskie zaczęto wybijać już prawdopodobnie w latach 213-211 p.n.e.

Sama moneta nie przedstawiała być może wielkiej wartości materialnej, ale była wielkim skarbem historycznym i muzealnym. W okolicach Świdnicy znaleziono zaledwie kilka podobnych eksponatów, co jeszcze bardziej pokazuje jakie znalazca miał szczęście i że nasze ziemie były w orbicie interesów rzymskich.

Jak trafiła do nas ta moneta? Dziś można gdybać, ale najprawdopodobniejszą i najbardziej rozsądną wersją jest, że musiała zostać ona zgubiona przez jakiegoś kupca, który zabrnął aż w nasze strony, aby rozszerzać swoją działalność.

Sprawa o której piszemy ma już trochę lat, ale mamy poczucie, że mało kto o niej wiedział albo pamiętał. Pokazuje ona również bogactwo i historię naszych ziem.

Marcin Burski

Źródło: Gazeta „U nas”

foto: imperiumromanum.cdu.pl

Marcin Burski

Redaktor Wieści Gminnych Jaworzyna Śląska

Dodaj komentarz