Śladami miejsc pamięci o II wojnie światowej

Jutro minie kolejna, już 80 rocznica wybuchu II wojny światowej, która rozpoczęła się od napaści na nasz kraj. Warto przy tej okazji wspomnieć o miejscach pamięci o tych strasznych wydarzeniach w naszym mieści. O tych co są i o tych co były.

II wojna światowa mimo, że rozpoczęła się 80 lat temu do dziś wzbudza w nas poruszenie i pamięć o tych strasznych czasach. Każdy z nas ma swoją historię rodzinną związaną z tym okresem – tą bohaterską, ale często też męczeńską. Jedno jest pewne, nasz świat po tej tragedii nigdzie nie wyglądał już tak samo.

Mając to wszystko na uwadze w wielu miejscach powstawały miejsca pamięci o tym okresie, aby móc pochylić się nad jej ofiarami czy bohaterami, którzy musieli przelewać krew za naszą wolność. W naszym mieście również mamy i mieliśmy takie miejsca, o których napiszemy dziś kilka słów.

Na pewno większość z nas kojarzy krzyż za naszym jaworzyńskim kościołem parafialnym, który po rewitalizacji placu kościelnego został zlikwidowany. Powstał on z inicjatywy Śp. Ks. Kanonika Jana Czajki, 31 sierpnia 1969 w 30 rocznicę wybuchu II wojny światowej. Został on zbudowany przez jaworzyńskie dzieci w hołdzie Polakom poległym w czasie II wojny światowej. Miejsce to podupadało na pamięci i większość już nie pamiętała dlaczego tam stoi i dziś nie po nim już śladu.

 

 

Bardziej znanym miejscem na mapie naszego miasta, które jest kojarzone z okresem II wojny światowej jest Grób Nieznanego Żołnierza na jaworzyńskim cmentarzu. Jest to piękna polska tradycja zapoczątkowana w naszym kraju po odzyskaniu niepodległości po I wojnie światowej, która symbolizowała anonimowego żołnierza, który personalizował wszystkich walczących na wszystkich frontach wojny. Powstał on z inicjatywy  jaworzyńskich kombatantów, a swoje uroczyste odsłonięcie według tabliczki na nim umiejscowionej, miał 1 września 1982 roku.

 

 

Miejsca pamięci o tych strasznych, ale także ważnych wydarzeniach dla naszej tożsamości to ważny element naszej pamięci. Należy je kultywować i o nie dbać. Nie zapominajmy jednak także o żyjących jeszcze i uczestniczących w tej wojennej gehennie. Jesteśmy zapewne ostatnim pokoleniem, które ma możliwość obcowania z nimi. Pamiętajmy o tym zawsze kiedy wspominamy te wydarzenia.

Marcin Burski

foto: Wiesci Gminne, polskaniezwykla.pl

Marcin Burski

Redaktor Wieści Gminnych Jaworzyna Śląska

Dodaj komentarz