Tajemnicze wzgórze w Milikowicach

W Milikowicach pośród pól znajduje się niczym niewyróżniające wzgórze. Skrywa ono jednak wcześniej nieopisane budowle.

Przybliżenie czytelnikom naszej Gminy niesie za sobą przywilej poznawania jej często z nieznanej strony. Tak właśnie było w tym przypadku. Dostałem informację o wzgórzu w Milikowicach przy drodze scalającej grunty w stronę Świdnicy, które skrywa dziwne betonowe budowle. Postanowiłem wraz z moimi przewodnikami od razu sprawdzić to w terenie.

Niczym szczególnym niewyróżniająca się wyspa drzew pośród pól wyglądała bardzo niepozornie. Okazało się jednak, że jest to mocno przemyślane miejsce, które skrywa w sobie ślady betonowych budowli czy specjalnie wyprofilowanych rowów.

Muszę przyznać, że miejsce to sprawiło mi trochę kłopotu. Zalesione wzgórze posiada w sobie wielki, wykopany lej, w którym z jednej strony pozostały fragmenty jakiejś bliżej nieokreślonej budowli. Dziś po niej zostały tylko ściana i zawalony betonowy strop. Ogólnie całe wzgórze usiane jest wykopami i transzejami podobnymi do tych jakie znamy np. ze strzelnicy w Świdnicy. Zdecydowanie lepiej byłoby to widać w zimie, kiedy zieleń tak bardzo nie maskuje swojego podłoża.

Po drugiej stronie wzgórza znajduje się druga niezidentyfikowana budowla. Jest to wejście do betonowego tunelu, które schodzi pod dużym kątem w dół. Lekko skręca by zakończyć się zawałem kamieni.

Dodatkowo warto tu zaznaczyć, że na krawędziach wzgórz widać ślady stanowisk, z których można oglądać panoramę Milikowic czy z drugiej strony pól w kierunku Świdnicy.

Jakie było przeznaczenie tego miejsca? Postaram się zaryzykować tu swoją hipotezę, którą chciałbym, aby jeżeli ktoś miał na ten temat informacje, zweryfikował to. Pośród pól w trójkącie Osiedle Młodych w Świdnicy, Komorów, Słotwina znajdują się dokładnie tak samo pozostawiane w środku pól betonowe budowle lub bunkry (tu nie ma pewności). Przy budowie łącznika autostradowego w tamtym miejscu, wyburzono dodatkowo jeden mały bunkier, który był najprawdopodobniej powiązany z resztą. Opisane pola i budowle były prawdopodobnie niemieckim poligonem artyleryjskim z lat 30-tych. Problem w tym, że nikt nie wskazywał wcześniej przy opisie poligonu akurat wzgórza w Milikowicach, choć lokalizacja zgadzałaby się.

Ciekawostką jest rozmowa z jednym mieszkańców, który pojawił się w tym miejscu podczas mojego rekonesansu. Opowiadał, że jeżeli chodzi o stan tych budowli, to przynajmniej od lat 70-tych wyglądają tak samo. Opowiadał jeszcze o relacjach starszych osób, które twierdziły, że zasypany w tym miejscu tunel miał prowadzić, aż do milikowickiego parku. Czy jest to prawda ciężko jednoznacznie stwierdzić.

Dziś to dzikie, mało dostępne miejsce. Mnogość drzew czy innej roślinności mocno utrudnia ogląd tego, co tu pozostało. Dodatkowo wzgórze stało się miejscem zsypu np. kamieni polnych czy gruzu.

Każdy kto miałby więcej informacji na temat tego miejsca prosiłbym, aby podzielił się tym z nami. Warto rozwiązać tajemnice tych bunkrów, jak mówią o ich mieszkańcy Milikowic.

Marcin Burski

Foto: Wieści Gminne

Marcin Burski

Redaktor Wieści Gminnych Jaworzyna Śląska

2 myśli na temat “Tajemnicze wzgórze w Milikowicach

Dodaj komentarz