Budżet uchwalony, ale niejednomyślnie

30 grudnia 2019 roku na sesji Rady Miejskiej głosowano nad przyjęciem budżetu dla naszej Gminy na rok 2020. Mimo, że budżet został uchwalony, nie obyło się bez uwag Regionalnej Izby Obrachunkowej oraz radnych.

W uchwale budżetowej zapisano dochody Gminy w wysokości 60 061 849,74 zł i wydatki na kwotę 56 501 849,74 zł. Z dochodami polemizuje Regionalna Izba Obrachunkowa, tłumacząc, że szacunki Gminy są nazbyt pozytywne jeżeli chodzi o sprzedaż majątku.

Z większych zaplanowanych prac zostanie wykonany remont ul. Ogrodowej i Wolności a także remont świetlicy w Czechach.

Oprócz propozycji budżetu burmistrza, czterech radnych niezwiązanych z Grzegorzem Grzegorzewiczem złożyło własne, niewygórowane wnioski do budżetu, które mieszczą się w rozsądnych ramach funkcjonowania samorządu. Radni Wojciech Syntyrz, Anna Szczepaniak-Jaroszewska, Marcin Kantor, oraz Mariusz Więcek zaproponowali zmiany na kwoty rzędu kolejno: 17, 65, 30 i 30 tysięcy złotych na zabezpieczenie podstawowych potrzeb mieszkańców. Radni pochylili się nad tymi wnioskami odrzucając je większością głosów ze strony komitetu burmistrza.

Przed ich głosowaniem, radny Wojciech Syntyrz apelował: „Każdy zdaje sobie sprawę, że budżet jest napięty. To są propozycje odnoszące się do niezbędnego minimum, do podstaw. Mówimy o lampach ulicznych, ławkach itd. Żadna propozycja nie burzy budżetu, nie zabiera środków z oświaty, pomocy społecznej czy wynagrodzeń. Za tymi pomysłami nie stoją radni tylko mieszkańcy. Nie są to fanaberie radnych, tylko pomysły mieszkańców. Zostaliśmy przez nich wybrani i naszym zadaniem jest dostarczenie [burmistrzowi] propozycji.”

Mimo tego, propozycje nie weszły w życie i głos mieszkańców nie przebił się do świadomości głosujących.

Budżet na rok 2019 promowany był na rekordowy, jako sukces burmistrza i zakończyć się miał nadwyżką pozwalającą na spłatę zadłużenia (wykup obligacji). Rzeczywistość okazała się jednak zgoła inna. W tym roku założenia są podobne do zeszłorocznych i oby wreszcie udało się je zrealizować.

foto: janobatowski.pl

Marcin Burski

Redaktor Wieści Gminnych Jaworzyna Śląska

Dodaj komentarz