Budżet za 2019 rok jednak z deficytem

Podczas obrad XV sesji Rady Miejskiej radny Wojciech Syntyrz pytał o wykonanie budżetu gminy za rok 2019, gdzie wyrażał obawy, że zakończy się on deficytem. Okazały się one uzasadnione.

Budżet na rok 2019 był budżetem według władz gminnych jak zwykle wyjątkowym. Radni z komitetu burmistrza gratulowali ambitnych zamierzeń i wspaniałych perspektyw z tym związanych. Nie obyło się również bez głosów bardziej zatroskanych mówiących, że wyliczenia z nim związane i perspektywa jego wykonania jest nazbyt pozytywna, co może skończyć się wynikiem ujemnym a kolejne zadłużenia odsuwane i nierozwiązane na przyszłość, co może skutkować coraz gorszą kondycją naszych finansów i słabą perspektywą na przyszłość. Głosy te były bagatelizowane czy wręcz atakowane.

Podczas obrad XV sesji Rady Miejskiej (30 grudnia 2019) radny Wojciech Syntyrz pytał o wykonanie budżetu gminy za rok 2019, gdzie wyrażał obawy, że zakończy się on deficytem. Burmistrz stwierdził wtedy, że„na pewno nie będzie (deficytu)”.  Zainteresowanych odsyłam do fragmentu sesji TUTAJ. Interesujący wątek możemy odsłuchać od 42 minuty.

Na stronie Biuletynu Informacji Publicznej możemy zapoznać się podsumowaniem roku budżetowego za rok 2019, gdzie jak się okazuje deklaracje o pozytywnym zamknięciu roku okazały się na wyrost.

Wedle załączonych w BIP dokumentów w budżecie na 2019 rok planowano nadwyżkę 3 580 000 zł natomiast ostatecznie zakończył się on deficytem w kwocie 668 177,18 zł.

Sprawa finansów gminnych jest kwestią wydaje się podstawową, którą często pomija się i nie pokazuje w realnym świetle. Zeszłoroczny budżet zakończył się deficytem na kwotę: 668 177,18 zł, a ogólne zadłużenie gminy wynosi: 25 620 055,48 zł. Są to sumy, które martwią część radnych, którzy głośno mówią o przyszłości i dalszych perspektywach, których widmo odsuwa się ciągłymi przesunięciami spłat wziętych zobowiązań. Jest to tendencja bardzo niepokojąca, która z pewnością jeszcze nie raz wybrzmi w przestrzeni publicznej.

info: sesja Rady Miejskiej online, bip Jaworzyna Śląska
zdjęcie: sesja Rady Miejskiej online

Marcin Burski

Redaktor Wieści Gminnych Jaworzyna Śląska

Dodaj komentarz