Chcesz zabrać głos w debacie o stanie gminy? Masz do tego prawo

W czwartek (27 sierpnia) odbędzie się XXI sesja Rady Miejskiej, na której burmistrz będzie starać się o wotum zaufania i absolutorium. Odbędzie się również debata o stanie gminy, w której może zabrać głos każdy mieszkaniec naszej gminy. Są jednak warunki.

W czwartek (27 sierpnia) odbędzie się XXI sesja Rady Miejskiej na której burmistrz będzie starać się o wotum zaufania i absolutorium. Na wspomnianej sesji odbędzie się również debata o stanie gminy. Zabrać w niej głos mogą również nasi mieszkańcy o czym wie mało osób, ponieważ brakuje na ten temat rzeczowej informacji ze strony Urzędu Miejskiego.

Ustawa o samorządzie gminnym przewiduje, że każdy mieszkaniec zameldowany na terenie naszej gminy może zabrać głos we wspomnianej debacie informując o tym przewodniczącego Rady Miejskiej nie później niż dzień przed sesją Rady Miejskiej. Żeby zrobić to skutecznie należy przedłożyć poparcie 20 mieszkańców naszej gminy w postaci podpisów. Nie należny tego mylić z zabieraniem głosu na sesji Rady Miejskiej w punkcie „sprawy różne”, gdzie każdy mieszkaniec ma prawo do zabrania głosu, o ile sesja przewiduje taki punkt.

Poniżej przykład takiego kwestionariusza, który może pomóc w wyrażeniu swojego głosu.

Urząd Gminy przy zgłaszaniu powinien udostępnić składającemu klauzulę informacyjną RODO. Będzie ona mówiła przede wszystkim o przetwarzaniu danych osobowych w celu zabrania głosu podczas debaty nad raportem.

Serdecznie zapraszam naszych mieszkańców do wyrażenia swojej pozytywnej lub negatywnej opinii na temat stanu naszej gminy. Głos obywatelski to głos, który powinien być najgłośniejszy ze względu na szacunek do miejsca, w którym żyjemy i jesteśmy związani.

Marcin Burski

Redaktor Wieści Gminnych Jaworzyna Śląska

Dodaj komentarz