Cmentarz miarą człowieczeństwa – cmentarz w Tomkowej

W serii ukazującej ślady tego, co pozostało na naszych cmentarzach po tych, którzy żyli tu przed nami, dziś zajrzymy na starą nekropolię w Tomkowej.

Przy głównej drodze w centrum Tomkowej znajduje się mały, zapomniany cmentarz ewangelicki. Okala go stary, walący się mur, a do środka prowadzi stara brama, która już dawno nie spełnia swojej powinności.

Cmentarz, a raczej resztki tego co po nim pozostało, nie przypomina dziś niczego, co można by nazwać miejscem doczesnego spoczynku. W środku ostały się zaledwie dwie lub trzy tablice, gdzie można rozszyfrować, kogo pochowano w tym miejscu. Pod murem przy wejściu znajduje się duży, na wpół otwarty grobowiec, gdzie w środku można dziś już tylko znaleźć potłuczone, wyrzucone cegły i gruz.

Ogólnie mały cmentarz to dziś gęsto zarośnięta oraz wydzielona murem enklawa, gdzie pod warstwą liści i bluszczu można doszukać się tylko śladu konkretnych kwater czy betonowych ograniczników grobowych.

Cmentarz jest dziś całkowicie zapomnianym przybytkiem, które popada w dużą destrukcję. Przykrą sprawą, którą należy również odnotować, są znajdujące się tu butelki po alkoholu czy po prostu porzucone śmieci, które potęgują przykre doświadczenie o tym szczególnym miejscu na mapie Tomkowej.

Jutro przybliżymy cmentarz w Bolesławicach.

Marcin Burski

foto: Wieści Gminne

Marcin Burski

Redaktor Wieści Gminnych Jaworzyna Śląska

Dodaj komentarz