Cmentarz miarą naszego człowieczeństwa. Cmentarz w? [FOTO]

W serii ukazującej ślady tego, co pozostało na naszych cmentarzach po tych, którzy żyli tu przed nami, dziś zajrzymy w miejsce, którego przeznaczenie jest niejasne, ale według jednego z czytelników może być starym cmentarzem.

Podczas systematycznego opisywania śladów przeszłości na gminnych nekropoliach dziś zajrzałem do miejsca, które przekazał mi jeden z czytelników mówiąc, że być może mamy tam do czynienia ze starym nieznanym szeroko cmentarzem. Skąd to przypuszczenie? Czytelnik twierdzi, że na starej, ale już polskiej mapie turystycznej miejsce to było ujęte właśnie jako miejsce ostatniego spoczynku. Po przybyciu na miejsce pojawiło się sporo znaków zapytania.

Chodzi konkretnie o lasek przy polnej drodze między Nowym Jaworowem a Witkowem, który znajduje się w widocznym miejscu po przekroczeniu przejazdu kolejowego w tamtym rejonie. Lasek na pozór wydaje się niespecjalnie wyróżniać, ale zastanawia jego regularność kształtów, co potwierdza zdjęcie z satelity. Po wejściu do niego, stajemy przed prostą, lipową aleją, która pnie się ku górze, aż osiąga szczyt na wzgórzu, które się tam znajduje.

Stara, lipowa aleja to jednak jedyny ślad, że nie było to do końca dzikie miejsce. Po przejściu całości terenu nie sposób jednak natrafić na nic więcej, co mogłoby przemawiać za postawioną tezą.

Jest przy tej sprawie sporo znaków zapytania i ciężko wyrokować o przeznaczeniu tego miejsca. Nie ulega jednak wątpliwości, że regularny kształt i aleja przemawiają za rozmysłem w tworzeniu tego punktu. Może być to stary cmentarz, gdzie nie były jeszcze praktykowane nagrobki i dlatego nic tam nie znajdziemy, a może być to po prostu na przykład miejsce, gdzie wydobywano piach, ponieważ praktykuje się to w tej okolicy.

Liczę na naszych czytelników, którzy może wiedzą coś więcej o tym miejscu i rozwieją wszelkie wątpliwości jego dotyczące. Teren naprawdę jest ciekawy, ale tak samo zagadkowy.

Jutro przybliżymy cmentarz w Starym Jaworowie.

Marcin Burski

foto: Wieści Gminne, google.maps

Marcin Burski

Redaktor Wieści Gminnych Jaworzyna Śląska

Jedna myśl na temat “Cmentarz miarą naszego człowieczeństwa. Cmentarz w? [FOTO]

Dodaj komentarz