Cmentarz miarą naszego człowieczeństwa – cmentarz w Jaworzynie Śląskiej [FOTO]

W serii ukazującej ślady tego, co pozostało na naszych cmentarzach po tych, którzy żyli tu przed nami, dziś zajrzymy na nekropolię w Jaworzynie Śląskiej.

Cmentarz w Jaworzynie Śląskiej jest chyba najbardziej znaną nekropolią w naszej Gminie. Stare, XIX-wieczne miejsce spoczynku mieszkańców naszego miasta znajduje się na jego peryferiach tuż obok drogi prowadzącej w kierunku wsi Czechy.

Na naszym cmentarzu można do dziś wyróżnić ciekawe miejsca, które przypominają o bytności ludności niemieckiej, która tworzyła to miasto.

Całość obszaru interesującego nas w tej serii znajduje się na starej, pierwotnej części cmentarza od ulicy Kasztanowej, tuż przy kaplicy cmentarnej. Można tu wyróżnić ślady nagrobków przy starym, ceglanym murze, ale także inne nagrobki, które dziś zarasta trawa i bluszcze. Widoczne jest również duże mauzoleum rodziny Herrmann, ale także inne budynki, które z dużą dozą prawdopodobieństwa służyły kiedyś też do takich celów a dziś są przystosowane do naszych potrzeb.

Stara część jaworzyńskiego cmentarza obfituje w wiele ciekawych, zapomnianych miejsc na których stanął dziś czas i nikt tam nie zagląda. A szkoda. To skarbnica przeszłości tych ziem, która dziś pozostaje osamotniona wśród drzew, bluszczu i liści.

Jutro zajrzymy na cmentarz w Nowicach.

Marcin Burski

foto: Wieści Gminne

Marcin Burski

Redaktor Wieści Gminnych Jaworzyna Śląska

Jedna myśl na temat “Cmentarz miarą naszego człowieczeństwa – cmentarz w Jaworzynie Śląskiej [FOTO]

  • 21 października, 2019 o 7:54 pm
    Permalink

    Zaznaczyć trzeba, że na naszym cmentarzu znajduje się zachowany grób żołnierzy niemieckich z czasów I wojny światowej, który został wpisany do rejestru grobów wojennych na dzisiejszych ziemiach polskich z tego okresu. Spoczywają tam Albrecht Schultze, l. 16, który odniósł rany w walkach koło Włocławka i Hans Otto Schultze, l. 17. z inskrypcją „Nie ma większej miłości niż to, że oddaje się życie za przyjaciół”.
    Wart wspomnienia jest też nagrobek dziecka – Fritza Herberga, który zmarł w wieku 5 lat. Piękna rzeźba dziecka wspartego o krzyż, które trzyma w lewej dłoni wianuszek.

Dodaj komentarz