Co z dodatkiem węglowym? Ile złożono wniosków w naszej gminie?
Na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Jaworzynie Śląskiej pojawił się temat dodatku węglowego i jego ewentualnych wypłat, na jakie czekają nasi mieszkańcy. Sprawa nie jest prosta i oczywista. Potrzebna jest cierpliwość, której pomału brakuje.
Sezon grzewczy zbliża się bardzo dużymi krokami. Po okresie urlopowo – wakacyjnym wróciliśmy do rzeczywistości, która każe nam zabezpieczać się przed nadchodzącą zimą. Ceny węgla, o ile jest dostępny, są horrendalne i wielu z nas po prostu nie stać na luksus i zakup choćby tony. Remedium na ten problem miał stać się dodatek węglowy w kwocie trzech tysięcy złotych jakie zaproponowało Państwo, aby ulżyć domowym budżetom. Zainteresowanie tą pomocą w naszej gminie było i jest spore, wnioski zostały złożone. Pieniędzy jednak brak.
Na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Jaworzynie Śląskiej (14 września) Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Jaworzynie Śląskiej Pani Joanna Bytniewska zreferowała sytuację związaną ze wspomnianym dodatkiem. Na dzień 14 września w naszej gminie złożono 1864 wnioski. Było to tak duże zainteresowanie, że musiano delegować innych pracowników Urzędu Miejskiego, aby pomóc w przyjmowaniu stosownych dokumentów. Nowelizacja ustawy, która gwarantowała dodatek węglowy stanowi aktualnie, że wniosek można rozpatrywać nie do 30 a 60 dni, co ma pomóc w weryfikacji wniosku. Chodzi tu głównie o kwestię: jeden wniosek na jeden adres, aby uniknąć dublowania wypłat w przypadku prowadzenia gospodarstwa domowego przez więcej niż jedną rodzinę. Dzięki nowelizacji gminy będą mogły prowadzić weryfikację składanych dokumentów m.in. korelując wnioski z bazą płatników za odpady. Dodatkowo, jeżeli ktoś składał deklarację do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków po 11 sierpnia lub złożył korektę w tym zakresie, to taki wniosek na dodatek węglowy zostanie odrzucony.
Wielu zastanawia się i pyta kiedy można spodziewać się wspomnianych pieniędzy, aby móc choć w części zrekompensować zakup węgla (o ile to możliwe). Odpowiedź na to pytanie jest mało pokrzepiająca. Nie wiadomo kiedy to nastąpi, ponieważ pieniądze na ten cel nie dotarły jeszcze do naszej gminy i nie wiadomo kiedy to nastąpi. Należy się uzbroić w czas i cierpliwość. Spekuluje się jednak, że zainteresowanie tą pomocą jest tak duże, że może dojść do sytuacji, w której kwota wypłaconego świadczenia będzie mniejsza niż 3000 zł, ponieważ budżet Państwa nie jest na to przygotowany.
Sytuacja z jaką aktualnie borykamy się nabiera coraz bardziej ponurych kolorów. Nikt nie potrafi odpowiedzieć konkretnie na nurtujące nas pytania. Nie stwarza również możliwości do pozytywnego spoglądania na nadchodzącą przyszłość. Temat jest wielowątkowy i wypadałoby go zbadać w osobnej analizie. Póki co dodatek węglowy to „pieśń przyszłości”, a jeżeli nawet pojawi się, to nie wiadomo czy dostępność węgla będzie na tyle stabilna, aby móc go zakupić w przyzwoitej cenie.