Czy wybory wygrywa się w naszej gminie? Jaworzyna w czołówce rankingu

Gmina Jaworzyna Śląska kolejny raz jest wytypowana jako ta, która poprzez strukturę głosowania w wyborach oddaje w bardzo zbliżony sposób trend ogólnopolski. Jesteśmy przez to traktowani jako Wyborcza Polska w pigułce.

Kurz wyborczy opada coraz bardziej. Jedni skończyli świętować swój mandat, inni przegryźli porażkę wyborczą. Sytuacja jak wiemy, jeżeli chodzi o rząd jest jeszcze nie rozwiązana i aktualnie możemy tylko biernie przyglądać się zbliżającym się wydarzeniom. Całe wybory z rekordową frekwencją zostały jednak podliczone ponad wszelką wątpliwość i daje to nam szansę na podliczenia socjologiczne, które jeżeli chodzi o naszą gminę są nader ciekawe.

Znany z autorskich prognoz wyborczych – socjolog polityki Marcin Palade po raz kolejny przedstawił ranking najbardziej reprezentatywnych gmin w Polsce. Na miejscu ósmym uplasowała się gmina Jaworzyna Śląska. To oznacza, że wyniki wyborów w skali gminy były bardzo zbliżone do ogólnopolskich. Socjolog wziął pod uwagę lata 1990-2023. Biorąc pod uwagę tą badawczą próbę nasza gmina już kolejny raz plasuje się w dziesiątce tych gmin, które można nazwać Wyborczą Polską w pigułce.

Trzeba uczciwie przyznać, że tego typu ranking jest zasługą naszych mieszkańców, którzy oddają swoje głosy do urn. Ponadto to bardzo ciekawe spostrzeżenie socjologiczne, które oddaje nastroje całej Polski. Wydaje się, że usilne próby indoktrynacji politycznej jakie były przypuszczane na naszych mieszkańców nie oddają zamierzonych efektów, co również jest ciekawym zjawiskiem

Źródło: profil Facebook Marcina Palade

Marcin Burski

Redaktor Wieści Gminnych Jaworzyna Śląska