Doniesienie do prokuratury ws. radnego Wojciecha Syntyrza okazało się bezpodstawne

Na ostatniej, absolutoryjnej sesji Rady Miejskiej powrócono do tematu wody w naszej gminie i wykrycia w niej pałeczek grupy coli. Pojawił się przy tym wątek doniesienia do prokuratury na działania radnego Wojciecha Syntyrza w tej sprawie, co zapowiedział w listopadzie burmistrz Grzegorz Grzegorzewicz.

Ostatnia sesja Rady Miejskiej obfitowała w wiele ciekawych wątków, o czym już wspominałem i będę rozwijać je w kolejnych tekstach pojawiających się na Wieściach. Jednym z nich był znany wszystkim temat wody, gdzie wykryto baterię z grupy coli. Zaniechania w tej sprawie wyartykułował radny Wojciech Syntyrz podczas wystąpienia o stanie gminy za 2019 rok.

Aby zrozumieć kwestię, o której piszę należy się cofnąć do 21 listopada 2019 roku gdzie na wniosek radnych niezwiązanych z burmistrzem została zwołana nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej, gdzie Prezes ZUK i Burmistrz mieli udzielić informacji nt. wiedzy i podjętych działań w związku z wykrytą bakterią coli. Obrady odbyły się na kanwie ujawnienia dokumentu przez radnego Syntyrza gdzie jasno wskazano, co jest powodem niezdatności wody do picia a o czym nie poinformowały władze miejskie. Podczas wskazanych obrad już na samym początku burmistrz zapowiedział, że po konsultacjach z władzami miasta i prawnikami podejmie kroki prawne wobec radnego za jego działanie w tej sprawie.

Do tematu powrócono na ostatniej sesji gdzie radny Syntyrz enigmatycznie powrócił do gróźb ze strony burmistrza i zapowiedział, że do sprawy powróci w innym czasie. Do tej kwestii odniósł się burmistrz, gdzie potwierdził, że takie kroki rzeczywiście zostały podjęte ze względu na pomówienie w ocenie burmistrza polegającym na użyciu sformułowania „zatrutej wody”. Do sprawy odniosła się również mecenas zatrudniana przez Urząd Miejski po tym jak radny zapytał o jakim pomówieniu mówi burmistrz, ponieważ on zeznawał w innej sprawie. Mecenas stwierdziła, że gmina złożyła doniesienie do prokuratury o możliwości popełnienie przestępstwa przez radnego, prokurator jednak analizując sprawę nie doszukał się takich znamion i postępowanie umorzył we wczesnym stadium od czego gmina nie odwoływała się.

O komentarz do sprawy poprosiłem radnego Wojciecha Syntyrza: „Ciężko jest mi wypowiadać się o tej sprawie. Nie chciałem o niej mówić od początku, ponieważ wychodzę z założenia, że służba w imieniu naszych mieszkańców musi wiązać się z pokorą i znoszeniem różnych „ciosów” nawet wtedy, kiedy władze miasta próbują wywierać wpływ. Istotnie zeznawałem w charakterze świadka, ale z paragrafu mówiącym o przekroczeniu uprawnień przez funkcjonariusza publicznego. Pytano mnie przy tym o ujawniony przeze mnie dokument pokazujący od jakiego czasu władze miejskie wiedziały o sprawie wody i nie informowały o tym mieszkańców. Do rzekomych pomówień jest tu daleko i można wysnuć tu ponowny wniosek, że władze miejskie wraz z burmistrzem kolejny raz dezinformują. Żałuję, że burmistrzowi nie starczyło odwagi i nie odwoływał się od orzeczenia prokuratury. Chętnie wykazałbym w dalszym postępowaniu swoje racje. Chcę przy tym powiedzieć, że patrząc wstecz postąpiłbym tak samo. Moim obowiązkiem jako radnego jest stanie po stronie mieszkańców i ich interesów bez względu na konsekwencje jakimi ktokolwiek chciałby mnie straszyć. To kwestia uczciwości wobec naszej gminy i mieszkańców. Jeżeli moją winą jest pokazanie oficjalnych dokumentów dotyczących konkretnego problemu to pytam: w jakim żyjemy otoczeniu?”.

foto: facebook Wojciech Syntyrz

Marcin Burski

Redaktor Wieści Gminnych Jaworzyna Śląska

2 myśli na temat “Doniesienie do prokuratury ws. radnego Wojciecha Syntyrza okazało się bezpodstawne

 • 2 września, 2020 o 8:22 am
  Permalink

  Burmistrz straszy radnych Prokuraturą.

  Odpowiedz
 • 2 września, 2020 o 11:08 am
  Permalink

  Tego jeszcze nie grali zeby za ujawnienie tak waznych dla wszystkich dokunentow skladac zawiadomienie do prokuratury

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *