Gmina Jaworzyna Śląska najbiedniejsza w powiecie

Na stronie Serwisu Samorządowego PAP ukazał się ostatnio ranking najbogatszych i najbiedniejszych gminy w Polsce w 2022 roku. Nasza gmina na tle Powiatu Świdnickiego nie ma się czym pochwalić.

Są rankingi, którymi samorządy bardzo lubią się chwalić i epatować pokazując jak wspaniale potrafią dbać o swoją wspólnotę. Są to z reguły rankingi niemiarodajne, przy których mowa jest często o pieniądzach jakie trzeba wydać, aby być na wysokiej pozycji. Są też te niezależne podsumowania, gdzie cała prawda wychodzi jak na dłoni, kiedy bierze się pod uwagę twarde dane i zderza je w porównaniu z innymi. O tych wynikach nie przeczytacie Państwo na urzędowych stronach, szczególnie jeżeli chodzi o tak niechlubny wynik jak w tym przypadku. Takie podsumowania jednak istnieją i pokazują na jakim jesteśmy etapie i z czym musimy się mierzyć.

Na stronie Serwisu Samorządowego PAP ukazał się ostatnio ranking najbogatszych i najbiedniejszych gminy w Polsce w 2022 roku. Chodzi tu konkretnie o pokazanie dochodu na jednego mieszkańca w zderzeniu z przychodami podatkowymi gminy gminy. Podstawę służącą do obliczenia dochodów na jednego mieszkańca została zebrana z danych o dochodach podatkowych gmin za 2020 rok (według stanu na 30 czerwca 2021 rok). Przy wyliczeniu tych danych Ministerstwo Finansów bierze pod uwagę dochody z tytułu opłat (np. eksploatacyjnej) i podatków: od nieruchomości, rolnego i leśnego, a także udziały we wpływach z CIT i PIT.

Na 2477 samorządów w Polsce nasza gmina zajęła 1125 miejsce, co na mapie Powiatu Świdnickiego dało jej ostatnie miejsce z wyliczeniem 1543, 36 zł per capita. Liderem rankingu w naszym powiecie została gmina Żarów, która uplasowała się na 318 miejscu w Polsce, z dochodem 2298, 16 zł per capita.

Z rankingiem można zapoznać się TUTAJ

Info: Serwis Samorządowy PAP

Marcin Burski

Redaktor Wieści Gminnych Jaworzyna Śląska