Gratulacje dla burmistrza. Niechlubny rekord gminy Jaworzyna Śląska w rankingu samorządów.

Redakcja gazety Rzeczpospolita od 17 lat tworzy ranking samorządów pod względem rozwoju i wszystkich wytycznych, które stanowią o kondycji danej gminy. Nasza gmina długo będzie chciała zapomnieć o swoim wyniku.

Są rankingi, którymi samorządy bardzo lubią się chwalić i epatować pokazując jak jest wspaniale. Są to z reguły rankingi niemiarodajne, przy których mowa jest często o pieniądzach jakie trzeba wydać, aby być na wysokiej pozycji. Są też te niezależne podsumowania, gdzie cała prawda wychodzi jak na dłoni. O tych wynikach nie przeczytacie Państwo na urzędowych stronach, szczególnie jeżeli tak jak w naszej gminie burmistrz piastuje swoją funkcję od 15 lat i ciężko mu przerzucać odpowiedzialność na poprzedników.

Redakcja gazety Rzeczpospolita od 17 lat tworzy ranking samorządów pod względem rozwoju i wszystkich wytycznych, które stanowią o kondycji danej gminy. Jak pisze portal świdnica24: „Ranking Samorządów „Rzeczpospolitej” jest uznawany za jeden z najbardziej prestiżowych i wiarygodnych w Polsce. Zasady rankingu ustala niezależna kapituła, której przewodniczy były premier prof. Jerzy Buzek. W jej skład wchodzą także przedstawiciele organizacji samorządowych, organizacji pozarządowych, władz publicznych oraz przedstawiciele redakcji „Rzeczpospolitej”.

Ranking Samorządów „Rzeczpospolitej” obejmuje wszystkie gminy, miasta i miasta na prawach powiatu w Polsce, za wyjątkiem Warszawy – ze względu na inny ustrój prawny oraz jej wielkość. Źródłem danych podlegających ocenie są informacje udostępniane przez Główny Urząd Statystyczny, Ministerstwo Finansów oraz informacje podane przez władze lokalne w specjalnej ankiecie. Kryteria oceny Rankingu Samorządów 2021 to około 50 wskaźników, w tym m.in. zdolność samorządu do zwiększania dochodów własnych i korzystania z zewnętrznych źródeł finansowania, efektywność zarządzania finansami, wydatki samorządu na usługi w zakresie edukacji, kultury, sportu i rekreację, transportu publicznego, działania związane z ochroną środowiska, zarządzanie urzędem, czy też współpracę między samorządami. Rankingowe zestawienie przygotowane zostało odrębnie dla 65 miast na prawach powiatu, 878 gmin miejskich i miejsko-wiejskich, a także 1533 gmin wiejskich.”

Nasza gmina w rankingu gmin miejsko-wiejskich zajęła na 878 gmin zajęła 621 miejsce.

Jak wypadamy na tle powiatu? Najwyższą lokatę kategorii gmina wiejska zajęła gmina Dobromierz, która wśród gmin wiejskich znalazł się na 15. miejscu. Gmina Świdnica otrzymała 256 pozycję., a gmina Marcinowice 346 lokatę.

W kategorii gmin miejskich i miejsko-wiejskich najlepiej wypadł Żarów, zajmując 191. miejsce. Świdnica znalazła się na pozycji 195., Strzegom – 239., Świebodzice – 553

Trzeba przyznać, że to niechlubny rekord dla naszej gminy. Otrzymane miejsce mówi samo za siebie.

Z całością rankingu można zapoznać się TUTAJ

foto: naszstrzegom.pl

Marcin Burski

Redaktor Wieści Gminnych Jaworzyna Śląska

Dodaj komentarz