Ile zarobiła strefa w tamtym roku? konkretne liczby „na stole”

Temat Jaworzyńskiej Strefy Ekonomicznej to od kilku lat „dyżurny” temat lokalnej władzy, która chce pokazać w ten sposób swoją przedsiębiorczość i zaradność. Warto przyjrzeć się tej kwestii już nie w sposób publicystyczny z którym można dyskutować, tylko wskazać konkretne liczby i skonfrontować je z rzeczywistością finansową naszego samorządu.

Jaworzyńska Strefa Ekonomiczna to od 2017 „lokalna Atlantyda” o której wszyscy słyszymy, nikt jednak nie zobaczył niczego namacalnego co mogło by wskazywać na jakikolwiek postęp. Widzimy za to co rusz nowe konferencje prasowe i wbijanie łopat. Wszystko o tej sprawie w oparciu o aktualny stan rzeczy można przeczytać w artykule TUTAJ. Sondując telefony i wiadomości prywatne po jego publikacji można stwierdzić, że temat dla naszych mieszkańców jest naprawdę ważny. Ze wskazanym tekstem można jednak polemizować ze względu na dużo ilość znaków zapytania i prywatnych opinii. Dziś przypominając sobie ten artykuł możemy przeanalizować konkretne sumy pieniędzy jakie przedstawił Urząd Miejski w odpowiedzi na jedną z interpelacji.

14 marca, radny Wojciech Syntyrz wystosował zapytanie w interpelacji w sprawie udostepnienia informacji jaka kwota podatku od nieruchomości wpłynęła do Gminy za rok 2022. To aktualnie jedyny sensowny miernik, aby móc zestawić milionowe wkłady pieniędzy publicznych na ten cel i to co z tego osiągamy. Mówimy wszak o inwestycji. Sześć lat to również wystarczający okres, aby móc oczekiwać realnych efektów.

Odpowiedź Urzędu Miejskiego na wskazane zapytanie pokazała rzeczywisty obraz sytuacji „bez zbędnego makijażu” i wytwarzania wrażenia. W roku 2022 roku do Urzędu Miejskiego wpłynęło 74.961.12 zł z tytułu podatku od nieruchomości. Skonfrontujmy to z budżetem Gminy Jaworzyna Śląska, aby móc to zobrazować dla lepszego zrozumienia sprawy. Całość interpelacji poniżej:

Ogólne dochody zaplanowane na 2023 rok zapisane w uchwale budżetowej wynoszą 155.404.238.88 zł. Kwota 75 tysięcy złotych uzyskanych ze strefy to jedynie 0,05 % planowanych dochodów na 2023 rok.

Pokażmy tą sytuację na innych obrazach. Utrzymanie sołectw (fundusz sołecki) na 2023 rok to kwota 367.512.27 zł. Wskazane 75 tysięcy złotych wystarcza na fundusz sołecki dla wsi Piotrowice i Starów Jaworów łącznie.

Utrzymanie przedszkola na 2023 rok to 3.561.940.00 złotych. Podobnych kwot mógłbym wymienić jeszcze dużo więcej. Wydaje się jednak, że to co przedstawiłem powyżej wystarcza, aby zrozumieć jaki obraz wyłania się z tej sytuacji. Przypomnijmy, że Jaworzyńska Strefa Ekonomiczna pochłonęła do tej pory 116 milionów złotych.

Warto się nad tymi liczbami zastanowić i zadać sobie pytanie czy roczna suma podatków ze strefy jaka wpływa do budżetu gminy nie pokrywa się być może z sumą jaką trzeba wydać na całą „otoczkę” związaną z kolejnym „wbijaniem łopat” z których my mieszkańcy mamy tylko zdjęcia dla lepszego samopoczucia.

Marcin Burski

Redaktor Wieści Gminnych Jaworzyna Śląska