Jak COVID-19 wpłynął na finanse gminy?

Wszystko wskazuje na to, że pandemia uderzyła także w finanse naszego samorządu. Odnotowane zostały mniejsze wpływy do budżetu Gminy, o czym mówiono na majowej sesji Rady Miejskiej.

Epidemia koronawirusa, która spłynęła na nas nagle, w nieoczekiwany sposób pokazuje, że ma swoje reperkusje na wielu płaszczyznach w tym samorządowej. Obecna trudna sytuacja finansowa w połączeniu z dotychczasowymi zaległościami pieniężnymi może dać mieszankę bardzo niepokojącą w skutkach. Mimo, że w otwartym przekazie informacyjnym ta kwestia w żaden sposób się nie przebija to ostatnia sesja Rady Miejskiej pokazuje, że opisane trudności podziela także nas samorząd

Na ostatniej sesji Rady Miejskiej burmistrz poinformował o mniejszych wpływach do budżetu (za marzec i kwiecień) z podatku PIT, które są jednym z najważniejszych źródeł po stronie przychodów. Radni podjęli decyzję o zmniejszeniu dotacji na Samorządowy Ośrodek Kultury i Bibliotekę Publiczną ze względu na imprezy masowe, które się nie odbędą.

Wykorzystano także wolne środki o ponad 415 tysięcy złotych. Tym samym o tą kwotę pomniejszono nadwyżkę budżetową. Znalezione pieniądze wykorzystano na zasilenie: szeregu inwestycji gminnych, finansów organizacji pożytku publicznego (ponad 50 tys zł), zakup nagród konkursowych od gminnych przedsiębiorców (50 tys. zł). Gmina w tym trudnym czasie nie zapomniała również o „osłodzeniu” nam tej sytuacji i np. na ukwiecenie miasta wydała ponad 16 tysięcy zł.

Sytuacja finansowa nie przedstawia się najlepiej. Jak wpłynie to na naszą przyszłość i przyszłość samorządu? Czas pokaże.

Powyższe zmiany można znaleźć w uchwale z ostatniej sesji dostępnej TUTAJ.

Marcin Burski

Redaktor Wieści Gminnych Jaworzyna Śląska

Dodaj komentarz