Jak wygląda sytuacja energetyczna w gminnych placówkach oświatowych?
Na ostatniej sesji Rady Miejskiej (14 września b.r.) dyrektorzy gminnych placówek oświatowych składali raport na temat działania zarządzanych przez siebie podmiotów. Przy tej okazji wywiązała się dyskusja na temat zabezpieczenia energetycznego naszych szkół. Jak przedstawia się ta sprawa?
Jesień w tym roku zawitała do nas zdecydowanie przed terminem. Aktualna sytuacja nie skłania nas do uśmiechu czy zadowolenia z kolorów tej pory roku. Wręcz przeciwnie, jesteśmy zmuszeni do pogłębionego namysłu jak będzie przedstawiał się sezon grzewczy w świetle aktualnego kryzysu energetycznego, który niestety postępuje coraz szerzej, wkraczając bezlitośnie w nasze progi. To że w życiu prywatnym jesteśmy zmuszeni do organizowania sobie we własnym zakresie kwestii opałowej jest sprawą oczywistą. Życie większości z nas składa się jednak z wielu wymiarów, które nie zamykają się w przysłowiowych czterech ścianach. Mamy pracę, dzieci, które chodzą do szkół, przedszkoli, gdzie przebywają przez połowę swojego dnia. Jak wygląda sytuacja placówkach oświatowych i czy nasze dzieci mogą czuć się bezpieczne jeżeli chodzi o energię i ogrzewanie przebywając w wyżej wymienionych miejscach?
Na ostatniej sesji Rady Miejskiej (14 września b.r.) dyrektorzy gminnych placówek oświatowych składali raport na temat działania zarządzanych przez siebie podmiotów. Przy tej okazji wywiązała się dyskusja na temat zabezpieczenia energetycznego naszych szkół. Sytuacja w naszej gminie wygląda zróżnicowanie, ze względu na różne źródła opału w poszczególnych placówkach. Jedne są bardziej bezpieczne, inne mniej, jeżeli można w ogóle można mówić w aktualnym czasie o bezpiecznym źródle energetycznym.
Szkoła Podstawowa w Jaworzynie Śląskiej i Przedszkole Samorządowe również w naszym mieście korzystają z ogrzewania gazowego. Ogrzewanie będzie dostarczane, o ile go nie zabraknie z przyczyn niezależnych od naszego samorządu. Szkoła Podstawowa w Pastuchowie korzysta z oleju opałowego. Aktualnie według rekonesansu jest on dostępny i zostanie zakupiony, aby móc ogrzewać placówkę. Przy omawianej szkole powstaje również problem sensownego ocieplenia budynku poprzez nową elewację, co skutkowałoby oszczędnością w ogrzewaniu na zwracała dyrektor tej placówki. Wydaje się, że relatywnie w najgorszej sytuacji jest Szkoła Podstawowa w Starym Jaworowie, która przy ogrzewaniu korzysta z pelletu. Dyrektor wspomnianej placówki raportowała, że jest problem z dostępnością tego paliwa, ale znalazła kilku dostawców w naszej okolicy.
Sprawa energii elektrycznej ogólnie w naszej gminie i naszych palcówkach jest jeszcze kwestią nie rozwiązaną. Nasza gmina przystąpiła z innymi podmiotami tego typu do wspólnego przetargu na dostarczanie energii elektrycznej. Niebawem ma nastąpić otwarcie ofert i wtedy poznamy zaproponowane stawki, i czy nasz samorząd będzie potrafił to „udźwignąć”.
Jak będzie wyglądać sezon grzewczy w tym roku to wielka niewiadoma. Sytuacja potrafi zmieniać się bardzo dynamicznie, co powoduje podejmowanie decyzji w bardzo szybkim tempie. Mimo całej świadomości sytuacji trzeba być dobrej myśli. Na pewno nie będzie łatwo, ale wierzmy, że sytuacja nas nie przerośnie